Νίκησε και εξασφάλισε την παραμονή ο Ανθεστίων, 2-1 τη Δαμάστα!

Τη μεγαλύτερη νίκη της σεζόν, η οποία έδωσε και το εισιτήριο για την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ και τη νέα αγωνιστική περίοδο, πέτυχε ο Ανθεστίωνας με 2-1 κόντρα στη Δαμάστα.

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ο Ανθεστίων κατάφερε να νικήσει με 2-1 τη Δαμάστα στο Θραψανό και να εξασφαλίσει παράλληλα την παραμονή του στην κατηγορία.

Ο Ανθεστίων κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 28′, με τον  Τρουλάκη με ωραίο πλασέ να κάνει το 1-0!

Τη χαρά των γηπεδούχων ωστόσο, «πάγωσε» η ισοφάριση των φιλοξενούμων, με τον Ζερβάκη να νικά στο τετ-α-τετ τον Χαραλαμπάκη για το 1-1 στο 33′.

Στο 45′ ο Γιούνγκα κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα για τον Ανθεστίωνα με δυνατό σουτ για το 2-1, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια.

To δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε πολλές συγκινήσεις με τον Ανθεστίωνα να υπερασπίζεται σθεναρά το υπέρ του 2-1, χάρη στο οποίο εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία τη νέα αγωνιστική περίοδο στην Α1 ΕΠΣΗ.

Από την άλλη η Δαμάστα, χρειάζεται έναν μόλις βαθμό για να καταφέρει τον στόχο της παραμονής στην Α1 ΕΠΣΗ, αλλά και ένα ακόμη “στραβοπάτημα” της Τυλίσου.

ΑΝΘΕΣΤΙΩΝ (Γιώργος Βλατάς): Χαραλαμπάκης, Παρασκάκης, Χότζα Ρ., Τσιντάρης, Κόκκας (46’ Φωτόπουλος), Γιούγκα, Χότζα Μ. (85’ Δάλλας), Τρουλάκης, Νοικοκυράκης (78’ Μακρογιαννάκης), Σαϊτάκης (78’ Μπερνίκου), Κουτάντος (87’ Μούκας).

ΔΑΜΑΣΤΑ (Δημήτρης Κόκκινος): Χατζιδάκης, Χασουράκης (46′ Οικονομάκης), Διακάκης, Μαυρογιαννάκης (75′ Κατσαρός), Μηλιαράκης, Αποστολάκης, Ρουμπάκης  (85′ Χασουράκης Ρ.), Κόκκινος Ν., Κόκκινος Ι., Ζερβάκης, Κόκκινος Α.