Εκμεταλλεύτηκε την έδρα του και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη ο ΑΟΤ!

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τον ΑΟΤυμπακίου

Ο ΑΟΤυμπακίου μπήκε με το.. δεξί στα εντός έδρας παιχνίδια των μπαράζ καθώς επικράτησε με σκορ 3-2 του Απόλωνα Αγ Ιωάννη και έφτασε τους τέσσερις βαθμούς μετά από δύο αγωνιστικές στα μπαράζ!

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Δουλγεράκης, Παπανδρέου και Μεταξάκης, ενώ από πλευράς Απόλλωνα σκόραραν οι Ψαράκης και Μαρκουλάκης

Ο ΑΟΤυμπακίου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με το… καλημέρα κατάφερε να “ανοίξει” το σκορ στην πρώτη του φάση στο παιχνίδι!

Μετά από παράλληλο γύρισμα του Παπανδρέου στον Μεταξάκη,  εκείνος πλάσαρε από το σημείο του πέναλτι και έκανε το 1-0 μόλις στο 3′!

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση καθώς δέκα λεπτά αργότερα μετά από λάθος της άμυνας του ΑΟΤ από θέση τετ α τετ ο Ψαράκης έκανε το 1-1!

Στο 21′ ο Χαϊντίνι δοκίμασε το πόδι του με τον Δάσκαλο να μπλοκάρει την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα μετά από γύρισμα του Χαϊντίνι μέσα από την περιοχή, ο Μεταξάκης δεν μπόρεσε να δώσει πορεία προς το τέρμα στην μπάλα, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε ότι η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Απόλλωνα.

Στην επόμενη φάση ο ΑΟΤ ζήτησε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Παπανδρέου, ο οποίος σούταρε αδύναμα πάνω στον τερματοφύλακα.

Στο 26′ μετά από δυνατό σουτ του Σαβουιδάκη εκτός περιοχής, αναγκάστηκε να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Δάσκαλος!

Τελικά ο ΑΟΤυμπακίου δικαιώθηκε για την πίεση του και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο 28′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κουρουθιανάκη και κεφάλια του αφύλαχτου Δουλγεράκη!

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Μεταξάκης έκανε το συρτό σουτ με τον Δάσκαλο να μπλοκάρει.

Στο 42′ είδαμε ένα κόρνερ από τον Στεφανάκη, η άμυνα του Απόλλωνα απομακρύνει προς στιγμής και η μπάλα φτάνει στα πόδια του Χαϊντίνι που έκανε αμέσως το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 2-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης άνηκε και πάλι στον ΑΟΤ με τον Μεταξάκη να κάνει ένα συρτό σουτ μέσα από την περιοχή και τελευταία στιγμή να βλέπει τον Μαρκουλάκη να κάνει την σωτήρια προβολή και να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του στο 50′!

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν απίθανη ευκαιρία για το 3-1 όταν και πάλι ο Μεταξάκης μπήκε στην περιοχή, πάσαρε στο σωστό χρόνο στον Χαϊντίνι, ο όποιος βρέθηκε απέναντι στο τέρμα, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Δάσκαλο, που κράτησε την εστία του απαραβίαστη και το 2-1 ως σκορ.

Στο 56′ ήταν σειρά του Απόλλωνα να απειλήσει με μία κεφάλια του Μποτωνάκη να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ο Πενταράκης στις πρώτες του επαφές με την μπάλα έκανε σουτ στο 62′ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 68′ ο ΑΟΤ κέρδισε πέναλτι με τον Παπανδρέου, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του δίνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης στον ΑΟΤ!

Πέντε λεπτά αργότερα ο Μεϊρέλες δοκίμασε ένα σκαστό σουτ με την μπάλα να φεύγει ψηλά, άουτ.

Στο 83′ ο Κουρουθιανάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Ψαράκης έκανε μία κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει εκτός.

Τελικά ο Απόλλωνας μείωσε σε 3-2 με τον Μαρκουλάκη στο 89′ με κεφαλιά, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος και ο ΑΟΤ πήρε την σημαντική νίκη.

ΑΟΤυμπακίου: Χρήστου, Λούσι, Κουρουθιανάκης, Δουλγεράκης (66΄Γερακιός), Σαβουιδάκης, Μεϊρέλες, Στεφανάκης , Παραθύρας (90′ Τσακιράκης), Χαϊντίνι, Μεταξάκης, Παπανδρέου (72′ λ.τρ. Γρηγοράκης)

Απόλλων Αγ. Ιωάννη: Δάσκαλος, Κυτράκης, Μαρκουλάκης Ε., Μαρκουλάκης Χ., Μερόλλι, Μποτωνάκης (75′ Κληρονόμος), Παλιγεώργος, Σαρτζετάκης, Τσόλης (61′ Πενταράκης), Ψαράκης Ε., Ψαράκης Σ. (75′ Μεγαλακάκης)