Νίκησε τον Καραβά και ανέβηκε 2ος ο Απόλλων που πλησιάζει την άνοδο

Ο Απόλλωνας πήρε μία πολύ κρίσιμη νίκη επικρατώντας με 4-2 του Καραβά στην Σούδα και έκανε ένα σημαντικό βήμα ανόδου στην Γ’ Εθνική!

Ο Απόλλωνας έδειξε πόσο ήθελε το θετικό αποτέλεσμα σήμερα κόντρα στον Καραβά παίρνοντας εν τέλει τη νίκη με 4-2 σε ένα παιχνίδι που έγινε άκρως εντυπωσιακό στο δεύτερο ημίχρονο. Οι παίκτες του Αντώνη Συροκάκη ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους και όταν το παιχνίδι δυσκόλεψε βρήκαν τον τρόπο να το «καθαρίσουν» και να βρεθούν στους 9 βαθμούς, κάτι το οποίο σημαίνει ότι πλέον έχουν κάνει ένα σημαντικό βήμα για την άνοδό τους στην Γ’ Εθνική, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις των μπαράζ ανόδου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές καλές στιγμές, όμως οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στο 33’ ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ μετά από ένα μπέρδεμα στην περιοχή του Καραβά, με τον Μάνο Ψαράκη να κάνει το 1-0. Στην αμέσως επόμενη φάση και λίγο μετά την σέντρα, ο Καραβάς ισοφάρισε με τον Παληγεώργο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από προσπάθεια του Ζότο.

Όσο σασπένς έλειπε από το πρώτο ημίχρονο… ήρθε στο δεύτερο με τέσσερα γκολ να μπαίνουν από Απόλλωνα και Καραβά. Η χανιώτικη ομάδα ανέκτησε το προβάδισμά της στο 56’ όταν μετά από το τραγικό λάθος της άμυνας του Καραβά, ο Άκης Ψαράκης βρίσκεται ολομόναχος κάνοντας το 2-1. Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του Απόλλωνα στο 68’ με τον Μάνο Ψαράκη να εκμεταλλεύεται την όμορφη ενέργεια του Παληγεώργου και να κάνει το 3-1 από κοντά. Στο 72’ ο Καραβάς έβαλε πίεση στους γηπεδούχους κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Τσόλη στον Ζότο. Ένα λεπτό αργότερα ο Ηλιάδης ευστόχησε για το 3-2.

Για περίπου πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τις γραμμές τους ψάχνοντας το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης όμως το πλήρωσαν, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει και τέταρτο γκολ, στο 86’ και να κλειδώνει τη νίκη. Ο Πενταράκης βγήκε μόνος του με τον αντίπαλο τερματοφύλακα και αφού έκανε ντρίμπλες, σκόραρε για το τελικό 4-2. Με αυτή τη νίκη, ο Απόλλωνας πηγαίνει στην 2η θέση των μπαράζ ανόδου με τρεις αναμετρήσεις να απομένουν.

Πηγή: sportcaster.gr