Έκανε σεφτέ με σπουδαία ανατροπή ο Ρούβας, 2-3 μέσα στο Ασήμι!

Πρώτη και τεράστια νίκη για τον Ρούβα που επικράτησε με ανατροπή του Ασημίου με 2-3 και έσπασε το… ρόδι στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Το γκολ της νίκης για τον Ρούβα, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Λυδάκη να υπογράφει την ανατροπή της ομάδας του, η οποία έφυγε νικήτρια από την έδρα του Ασημίου.

Με το… καλησπέρα η πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα, η οποία άνηκε στον Ρούβα, με τον Χριστοφοράκη στην προσπάθεια του να σκοράρει, να βρίσκει το δοκάρι της εστίας του Γρηγοράκη.

Αρκετές οι ευκαιρίες για την ομάδα του Γιώργου Ανωγειανάκη στη συνέχεια με τους Ξεκαρδάκη, Χριστοφοράκη αλλά και τον Ντελία που είχε δοκάρι από πολύ κοντά, να τις σπαταλούν.

Στο 32′ η ομάδα της Γέργερης άνοιξε το σκορ με τον Λυδάκη να τροφοδοτεί τον Ξημεράκη  και εκείνος με εξαιρετική ατομική προσπάθεια και άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο “Γ” της εστίας του Γρηγοράκη για το 0-1.

Ένα προβάδισμα το οποίο δεν χάρηκε για πολύ ο Ρούβας, αφού η αντίδραση από πλευράς Ασημίου ήταν κάτι παραπάνω από άμεση.

Συγκεκριμένα στην επόμενη φάση του αγώνα, οι παίκτες του Θοδωρή Αντωνάκη έφτασαν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Μπέρκη στο 35′ για το 1-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Αυτό το σκορ ωστόσο δεν διατηρήθηκε για πολύ, αφού φρόντισε να το αλλάξει το Ασήμι ο οποίος με μία σέντρα σουτ που επιχείρησε ανάγκασε τους αμυντικούς του Ρούβα  να στείλουν άθελα τους τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ο Ρούβας πίεσε μετ’ επιτάσεως για να φτάσει στην ισοφάριση, κάτι που τελικά κατάφερε στο 80′ με τον Ξεκαρδάκη να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του μέσα στην περιοχή και ο Χριστοφοράκης που ανέλαβε την εκτέλεση έγραψε το 2-2.

Εκμεταλλευόμενη το μομέντουμ της στο παιχνίδι και την κούραση των αντιπάλων, ο Ρούβας χτύπησε με την φρεσκάδα του Γαλανού να κάνει τη διαφορά, αφού από τα δικά του πόδια, η μπάλα πήγε στον Λυδάκη, ο οποίος σκόραρε το 2-3 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών!

Ασήμι (Θοδωρής Αντωνάκης): Γρηγοράκης, Ξαγοραράκης, Χατζηπαυλίδης, Ντόκο, Αβανίδης, Κεφάκης, Ψυχαράκης, Μπέρκης, Ψωμάς, Χατζάκης, Παπουτσιδάκης

Ρούβας (Γιώργος Ανωγειανάκης): Παπαδάκης, Τζωρτζάκης, Ντελής, Χριστοφοράκης, Κόκκινος (70′ Σεΐχ Εμπραχίμ), Λυδάκης, Ξημεράκης (60′ Κάτελας), Ξεκαρδάκης (88′ Γαλανός), Φραγκιαδουλάκης (60′ Μαστραχάς), Καλεμάκης, Ντελία (46′ λ.τ Τσατσάκης)