Eξαιρετική εμφάνιση και διπλό κόντρα στον ΟΦΙ ο Πόρος

Παλικαρίσια εμφάνιση για τους “μπλε” και στη βροχερή Ιεράπετρα (1-2 τον ΟΦΙ)

. Με… γκολάρες Πήλιου-“Καστέλλου” και ψυχή έφυγε νικητής από το “Βουζουνεράκειο” ο εξαιρετικός Πόρος!

Άριστα στημένοι οι “μπλε” από τον Γιάννη Χατζησεβαστό με κοντά τις γραμμές τους, σφιχτός στα μετόπισθεν, συνεχείς αλληλοκαλύψεις, άψογη κυκλοφορία της μπάλας και “φαρμακερές” αντεπιθέσεις.
Σε δύο από αυτές οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν σαν κόμπρα με τρομερά τελειώματα των Μπάμπη Πήλιου (48′)- Άγγελου Καστελλιανάκη (85′) ύστερα από φοβερές οργανωμένες ομαδικές προσπάθειες των Φρρόκου-“Καστέλλου” στο πρώτο γκολ και ασίστ του Πήλιου στο δεύτερο. Ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με όμορφο σουτ του Αντερέγκεν.

Ομάδα από μεταλλο ο Πόρος παρά τις αντιξοότηρες που προκύπτουν αλλά και με αντιπάλους μεγαλύτερης κατηγορίας τους οποίους όχι μόνο κοιτάζει στα μάτια αλλά και κερδίζει κάποιους από αυτούς. Από την άλλη αποτυχημένη πρόβα ενόψει Κυπέλλου Ελλάδος και της αναμέτρησης με τον Τηλυκράτη την επόμενη Τετάρτη (28/09, 16:00) για τον ΟΦ Ιεράπετρας που έδειξε ότι θέλει χρόνο και δουλειά. Λίγες φάσεις και για τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, “άναψε” το ματς στην επανάληψη με τρία γκολ, δυνατά μαρκαρίσματα και ένταση!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

-Στη σέντρα οι παίκτες του ΟΦ Ιεράπετρας, ξεκίνησε το φιλικό στο “Βουζουνεράκειο”.
12′ Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι από στημένη φάση για τους “μπλε”. Κόρνερ Μπάμπη από δεξιά, δεν μπόρεσε υπό πίεση στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την προβολή ο Καστελλιανάκης.
14′ Ωραίο ένα δύο Βουό-Φαουστίνο, ο τελευταίος σούταρε αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς του Πόρου και έφυγε κόρνερ.
28′ Δυνατό σουτ Καλλιτσουνάκη έξω από την περιοχή, σε ετοιμότητα ο Ζαφείρης απομάκρυνε.
32′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πόρο. Καλοζυγισμένη σέντρα Καλαϊτζάκη από δεξιά, κεφαλιά Καστελλιανάκη μόνος στο δεύτερο δοκάρι, όχι δυνατή, μπλόκαρε ο Κυρίτσης.
44′ Καλή στιγμή για τον ΟΦ Ιεράπετρας από στημένη φάση. Φάουλ Κατάλντι από αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Μιούλερ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
-Ημίχρονο στο “Βουζουνεράκειο”, ΟΦ Ιεραπετρας-Πόρος 0-0.
-Στη σέντρα οι ποδοσφαιριστές του Πόρου με τον Καστελλιανάκη, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.
46′ Σέντρα Φαουστίνο από αριστερά, ο Πολ δεν μπόρεσε να διώξει όπως θα έπρεπε αλλά ούτε και στη συνέχεια να σουτάρει ο Βουό.
47′ Κόρνερ Τσορνομάζ, σουτ Νάτσο μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία ο Ζαφείρης.
48′ Καταπληκτικό γκολ για τον Πόρο σε δημιουργία και σε εκτέλεση. Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του ταχύτατου Φρρόκου από αριστερά και βαθιά μπαλιά για τον Καστελλιανάκη, εκείνος “έσπασε” δεξιά για τον Πήλιο που με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Κυρίτση, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά του γωνία (0-1).
55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦ Ιεράπετρας. Ο Αντερέγκεν “τσίμπησε” την μπάλα από τον Ζαφείρη και πλάσαρε στην σχεδόν κενή εστία, έσωσε διώχνοντας σε κόρνερ ο Πολ.
52′ Ξαφνικό σουτ Αντερέγκεν από αριστερά, έδιωξε στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ ο Ζαφείρης.
52′ Ένταση μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και μικροδιακοπή στο “Βουζουνεράκειο”.
65′ Σέντρα-σουτ Μηλιώτη από δεξιά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ζαφείρη.
71′ Ο ΟΦ Ιεράπετρας ισοφαρίζει. Ωραίο σουτ του Νάτσο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Ζαφείρη (1-1).
73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦ Ιεράπετρας. Σέντρα Φαουστίνο από αριστερά, κεφαλιά Παπαδάκη στο δεύτερο δοκάρι μπλόκαρε ο Ζαφείρης.
76′ Όμορφος συνδυασμός των παικτών του ΟΦ Ιεράπετρας από δεξιά, συρτό σουτ του Παπαδάκη μπλόκαρε σταθερά ο Ζαφείρης.
82′ Φάουλ Μπάμπη από δεξιά, δεν υπολόγισε σωστά ο Σότο, κεφαλιά Καστελλιανακη απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΟΦΙ, στη συνέχεια σουτ του επιθετικού του Πόρου η μπάλα πήρε ύψος και απομακρύνθηκε.
85′ Γκολάρα για τον Πόρο. Σέντρα Πήλιου από δεξιά, φοβερό σουτ στην κίνηση του Καστελλιανάκη στο “παράθυρο” (1-2)! Απίστευτο τέρμα από τον “γκολτζή” πολύπειρο φορ του Πόρου!
-Λήξη στο “Βουζουνεράκειο”, τελικό αποτέλεσμα ΟΦ Ιεράπετρας-Πόρος 1-2.

“Σφύριξε” ο Δημήτρης Μόσχου (Λασιθίου).

ΟΦ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (ΑΓΓΕΛΟΣ ΔΙΓΚΟΖΗΣ): Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ντέτλερ, Στάμου, Καλλιτσουνάκης, Ζήσης, Κατάλντι, Μηλιώτης, Μιούλερ, Βουό, Αντερέγκεν. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Τζελέπης, Γκομπερβίλε, Χιμένεθ, Τσορνομάζ, Τσιόφλιας, Σότο, Μπλάνκο, Μπούστας, Παπαδάκης Βαγ., Καραμπέτσος, Βιβάνκο, Κόκας, Παπαδάκης Φ.
ΠΟΡΟΣ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣΕΒΑΣΤΟΣ): Ζαφείρης, Καλαϊτζάκης, Μπάμπης, Παπαδομιχελάκης, Πολ, Καλαμιώτης, Φρρόκου, Ουζούνογλου, Καστελλιανάκης, Αγριμάκης, Πήλιος. Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν και οι: Αυγουστάκης, Μαυρής, Πάγια, Ξυλούρης, Σημαιάκης, Πακιουφάκης.