Eπιστροφή στις νίκες για την Καλαμάτα κόντρα στον Ολυμπιακό Β΄ (1-0)

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην Καλαμάτα! Η ομάδα του Τόλη Τερζή επικράτησε με σκορ 1-0 του Ολυμπιακού Β και πανηγύρισε εντός έδρας νίκη μετά από ενάμιση μήνα και τις 13 Ιανουαρίου.

Ένα τρίποντο, που ήταν μόλις το δεύτερο στα πέντε πιο πρόσφατα παιχνίδια το οποίο ανεβάζει τη Μαύρη Θύελλα στους 32 βαθμούς, όσους έχει και ο 3ος Ιωνικός, ενώ μείωσε έστω και προσωρινά τη διαφορά από την κορυφή στους 11 βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Όσον αφορά τους «ερυθρόλευκους», είδαν το αήττητο σερί που έτρεχαν να σπάει και έμειναν στην 7η θέση και τους 22 πόντους.

Στα του ματς, οι τελικές στο πρώτο μέρος μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές και το θέαμα συνολικά κακό. Παρόλα αυτά, η Καλαμάτα τελείωσε καλύτερα το α’ ημίχρονο και συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και στο δεύτερο.

Άρχισε δε να ανεβάζει την πίεσή της ανά διαστήματα και τελικά ο Μπαράλες κέρδισε το πέναλτι από τον Μαυρουδή, με τον πολύπειρο Αργεντινό στράικερ να το μετατρέπει σε γκολ για το 1-0 στο 63ο λεπτό. Και το αποτέλεσμα έμεινε ως είχε μέχρι το τέλος, παρότι ο Ολυμπιακός Β πήρε μέτρα και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς να το καταφέρει.

Καλαμάτα (Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε (59′ Τάτος), Κοζορώνης, Ματέους (46′ Κατάλντι), Ελιβέλτο (71′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Μπαράλες (84′ Κωνσταντινόπουλος).

Ολυμπιακός Β (Α. Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (84′ Αποστολόπουλος), Κεραμίδας (72′ Παπακανέλλος), Μαυρουδής (72′ Σγουρός), Μπρίνιτς, Ι. Ιμπαγάσα (64′ Κεϊτά), Σαπουντζής (84′ Πινακάς), Αργυρίου.

Πηγή: sport-fm.gr