Τα έδωσε όλα αλλά δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά η Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ

H Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ γνώρισε την ήττα με 1-2 από την αντίστοιχη της ΕΠΣ Δωδεκανήσου, με ανατροπή και αποχαιρέτησε στη φάση των “8”, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Η ομάδα του Γιώργου Ανωγειανάκη, έχοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κατάφερε και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 32′ χάρη στην ποδοσφαιρική ευφυία του Κωστάκη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία της άμυνας των φιλοξενούμενων και έβαλε σε θέση οδηγού το Ηράκλειο, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στις καθυστερήσεις, ώστε να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους σε εκτέλεση φάουλ του Τσέρου. Πολύ πιο δυνατά μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη τα Δωδεκάνησα, τα οποία με εκτέλεση φάουλ του Κριστιάν Χύσα ισοφάρισαν σε 1-1 μόλις στο 48′, ενώ κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ της ανατροπής, πατώντας καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μπλεντάρ Χύσα ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Αλεξανδράκη, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του στο 70′.

Λίγα λεπτά αργότερα και στο 73′, τεράστια ευκαιρία για το Ηράκλειο να φτάσει στην ισοφάριση, με τον σκόρερ Κωστάκη, να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το γεγονός της απουσίας του Ποβάζνι από την εστία, σουτάροντας πάνω στο οριζόντιο δοκάρι. Το Ηράκλειο από εκεί και πέρα πήρε τη μπάλα στα πόδια προσπάθησε με κάθε τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας νέα σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει  όμως η κεφαλιά του Ντελή απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από την άμυνα των Δωδεκανήσων στο 88′, με αποτέλεσμα το 1-2 να μείνει μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις του αγώνα:

Μικτή Κ16 ΕΠΣΗ (Γιώργος Ανωγειανάκης): Αλεξανδράκης, Βγόντζας, Τσέρος (65′ Ντελής), Τζιράκης, Μενεγάτος, Μαυρογιάννης, Σταματάκης (83′ Χατζηκυριάκος, Καλογιαννάκης Στ.(65′ Αντέο), Κωστάκης, Καλογιαννάκης Φ. (58′ Κουντούρης), Ψαρολογάκης

Μικτή Κ16 ΕΠΣ Δωδεκανήσου (Γιώργος Τριχιάς): Ποβάζνι, Καρασάββας (68′ Καματερός), Χυσά, Στόλης (89′ Χαϊντακάρος), Καρνέζος, Πούπα, Κρητικός, Λουιζάκης (46′ Λελέκης), Παπαμανώλης (56′ Λ. Χύσα), Παπαχαραλάμπους, Ψαρρής (68′ Αλιμερκάι).