Δεν άντεξε στην πίεση του Εθνικού ο Ερμής Ζωνιανών

Με αναμενόμενη… ήττα μπήκε στο 2024 ο Ερμής Ζωνιανών αφού λύγισε στο Μοσχάτο με 3-0 από τον 2ο της βαθμολογίας Εθνικό.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι στο α’ ημίχρονο όπου κυριάρχησαν απέναντι στον ελλιπέστατο Ερμή Ζωνιανών, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς τους Παραγουανούς Αρουέλλο και Αγκουίνο (δεν έχει έρθει ακόμη η μπλε κάρτα τους), αλλά και τους Σαρρή, Κεφαλούκο που έμειναν στην Κρήτη λόγω προβλημάτων της τελευταίας στιγμής. Αντιθέτως το ντεμπούτο του με την φανέλα των πρωταθλητών Ρεθύμνου, έκανε ο Χρήστος Παππάς, ο οποίος αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο.

Διάστημα όπου ο Εθνικός έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Ερμή Ζωνιανών, πετυχαίνοντας και τα τρία γκολ που του χάρισαν τη νίκη. Στο 10’ ο Χρούστινες άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη γκολ με τους Αντωνίου στο 25’ και Κυριαζή στο 35’ για να διαμορφωθεί το 3-0. Στην επανάληψη ο Ερμής Ζωνιανών ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας την κορυφαία στιγμή του στο 79’ με το τετ α τετ του Λίτσκα να σώζει ο πορτιέρε του Εθνικού με υπερένταση. Στο 85’ ο Ερμής ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Τουρνάκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Νικόπουλος (Σάμου), Βαμβακάς, Γαλάνης (Αθηνών).

ΤΑ ΓΚΟΛ: 10’ Χρούστινετς, 25’ Αντωνίου, 35’ Κυριαζής.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Γ. Παπαγγελής, Β. Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Τσατσαρής, Θεοδώρου, Χρούστινετς (46′ Λαμάι), Κυριαζής (61′ Σεκούμπα), Πολύζος (61′ Ντινιωτάκης), Βαλαβανόπουλος, Μακρυγιάννης (46′ Σέχου), Αντωνίου (46′ Τσιάβος).

ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ (: Δερμιτζάκης, Ζερβός (41’ Σκουτέλης), Γεμιστός, Μπαμπουλάκης, Αυγουστάκης, Ρουμπάκης (62’ Τουρνάκης), Γκελοσάνι (76’ Θ. Κάββαλος), Κωστάκης, Κουκούλης, Παππάς (46’ Βιτώρος), Λίτσκας.