“Λύγισε” στην παράταση και έμεινε εκτός Κυπέλλου Ελλάδος ο μαχητικός ΑΟΑΝ!

Δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε στην παράταση ο ΑΟΑΝ

“Πάλεψε” απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο ο ΑΟΑΝ, προηγήθηκε, άντεξε στην πίεση και πήγε το παιχνίδι στην παράταση, όμως τελικά εκεί  “λύγισε” και έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στην κανονική διάρκεια χάρις στα γκολ των Σένκα και Τσατσαρή οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, όμως στην παράταση ο Τσιμπόκας με γκολάρα εκτός περιοχής έκανε το 2-1 στο 105′ και “άνοιξε” τον δρόμο της πρόκρισης για τον Εθνικό με το… κερασάκι στην τούρτα να έρχεται στο 119′ όταν και διαμορφώθηκε το 3-1!

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους με το δυνατό σουτ του Ζωγραφάκη έξω από την περιοχή στο 17′ , να απομακρύνει εντυπωσιακά ο Γιαγκιόζης και στην συνέχεια η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι!

Αφού δεν βρήκε το γκολ σε αυτή την φάση ο Εθνικός είδε τον ΑΟΑΝ να το καταφέρνει στην πρώτη καλή δική του στιγμή με απευθείας εκτέλεση φάουλ δέκα λεπτά αργότερα.

Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά δεν το έβαλαν κάτω και με τον Τσατσαρή έφτασαν στην ισοφάριση στο 36′ μετά από σέντρα του Τσιάβου με κεφαλιά και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 1-1 ως σκορ καθώς δεν άλλαξε κάτι μέχρι την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη αρχικά απείλησε ο ΑΟΑΝ με τον Γκίνη στο 49′, όμως η μεγάλη φάση άνηκε στον Εθνικό, ο οποίος σημάδεψε για δεύτερη φορά στο ματς το δοκάρι και πάλι μετά από επέμβαση του Γιαγκιόζη, αυτή τη φορά σε εκτέλεση φάουλ του Γεωργούση.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και είχαν τρίτο δοκάρι στο 70′ με τον Αντωνίου με σουτ εντός περιοχής με την μπάλα αυτή την φορά να καταλήγει στο οριζόντιο!

Ο Εθνικός είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία στο 87′ με τον Γεωργούση με σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Γιαγκιόζης ήταν εκεί και απομάκρυνε εντυπωσιακά διατηρώντας το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τσιμπόκας μόλις είχε περάσει στο ματς πήγε να γίνει ήρωας, όμως έχασε την ευκαιρία του και εκείνος με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας και να οδηγηθούμε στην παράταση!

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης όμως ο Τσιμπόκας θα πιάσει ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής και θα στείλει την μπάλα στο “Γ” για το 2-1 του Εθνικού στο 105′!

Το τελικό 3-1 για τον Εθνικό ήρθε στο 119′ με τον Μανδαμαδιώτη από πλάγια θέση και έτσι ο ΑΟΑΝ έμεινε εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Εθνικός Πειραιώς: Δήμος, Μανδαμαδιώτης, Ζωγραφάκης, Χριστογιάννης, Τσατσαρής (73′ Χατζηκυριάκος), Τσιάβος (46′ Μαλάι), Σκεντεράι (57′ Ερέρα), Πολύζος, Ποτουρίδης (73′ Παπαχρονόπουλος), Γεωργούσης (88′ Τσιμπόκας), Αντωνίου (91′ Μπούσης)

ΑΟΑΝ: Γιαγκιόζης, Τσιλεδάκης, Σγουρός (57′ Θεοδωράκης), Ξενοκτιστάκης, Δολαψάκης, Σένκα (90′ Μαρκάκης), Γκελοσάνι (58′ Χαλκιαδάκης), Κίσσας, Νοκάι, Μέμος (88′ Πύλιος), Γκίνη