Europa League: Λεβερκούζεν – Αταλάντα ο μεγάλος τελικός του Δουβλίνου!

Το αήττητο της Λεβερκούζεν δεν έσπασε ούτε από την Ρόμα (2-2) και η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Europa League απέναντι στην Αταλάντα!

Πόσες και πόσες φορές δεν συνέβη το ίδιο σκηνικό φέτος; Πόσες φορές δεν κινδύνεψε το αήττητο της Λεβερκούζεν και σώθηκε με ένα μαγικό τρόπο στο τέλος;

Αυτή τη φορά, η Ρόμα πήγε να κάνει μία ιστορική ανατροπή και να γυρίσει την ήττα με 0-2 στο πρώτο ματς του Ολίμπικο. Οι Ιταλοί πήγαν το ματς στην ένταση, στο ξύλο, χάλασαν το μυαλό των Γερμανών και προηγήθηκαν με 0-2 χάρη σε δύο πέναλτι του Παρέδες (43’, 66’).

Κάπου εκεί όμως, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο αφυπνίστηκε, πίεση και για ακόμα μία φορά γύρισε τα πράγματα στο τέλος.

Το αυτογκόλ του Μαντσίνι (82’) έδωσε σκορ πρόκρισης στους Γερμανούς που στις καθυστερήσεις έσωσαν και το αήττητο σε όλες τις διοργανώσεις με το 2-2 που ήρθε με γκολ του Στάνισιτς στο 97ο λεπτό.

Σταχτοπούτα Αταλάντα

Στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα έκανε ένα ονειρώδες ματς, ίσως το πιο πλήρες ευρωπαϊκό της παιχνίδι. Πιθανώς καλύτερο κι από εκείνο το μεγαλειώδες διπλό στο Άνφιλντ φέτος. Η Μαρσέιγ ήταν ένας απλός κομπάρσος και το 3-0 έδωσε στην ομάδα του Γκασπερίνι την πρόκριση στον πρώτο ευρωπαϊκό τελικό της ιστορίας της.

Η απόλυτη υπεροχή των Ιταλών μετουσιώθηκε σε γκολ στο 30ό λεπτό, όταν ο Λούκμαν με ωραία ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ εκτός περιοχής έκανε το 1-0, με τους Ιταλούς να μην σηκώνουν το πόδι από το γκάζι.

Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα έχασε καθαρή ευκαιρία για το 2-0, που ήρθε με τρομερό δεξί βολέ του Ρουτζέρι στο ξεκίνημα της επανάληψης (52’.

Οι Γάλοι ουσιαστικά πέταξαν λευκή πετσέτα και στις καθυστερήσεις δέχθηκαν και τρίτο γκολ με τον Τουρέ να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη-πρόκριση της Αταλάντα.