Iσοπαλία κορυφής με τον Αστέρα στο Γεντί Κουλέ (1-1)

Μια ισοπαλία που μπορεί να αποδειχθεί “χρυσάφι” για τον ΟΦΗ πήρε η κρητική ομάδα στο σημερινό εντός έδρας ματς με τον Αστέρα Τρίπολης όπου έληξε ισόπαλο 1-1 στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των πλέί άουτ της Super League.

Ο ΟΦΗ μπορεί να μην κέρδισε όμως με τον ένα πόντο που πήρε έπιασε τον Ατρόμητο στην 7η θέση με 34 πόντους και πλέον στο επόμενο μεταξύ τους ματς που θα γίνει στο Περιστέρι θα παιχτούν πολλά σε ότι έχει να κάνει με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέί άουτ.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ με σουτ του Μοσκέρα μέσα από την περιοχή στο 25΄είχε δοκάρι στο 33΄με τον Μεγιάδο ενώ στο 41΄ο Μπαρτόλο ισοφάρισε για τον Αστέρα Τρίπολης με κοντινό πλασέ.  Το ματς To ματς ξεκίνησε με ένα απρόοπτο στα πρώτα λεπτά καθώς μόλις στο 3΄ο Τοράλ έπεσε στο έδαφος και έδειξε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει το ματς με αποτέλεσμα ο Μοσκέρα να τον αντικαταστήσει στο 4΄με την αλλαγή αυτή να αποδεικνύεται χρυσή για τον ΟΦΗ.

Ο Κολομβιανός επιθετικός του ΟΦΗ εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο στο 25΄την εκπληκτική βαθιά μπαλιά του Μπάκιτς και αφού με προσποίηση απέφυγε και τον Καρμόνα με σουτ έκανε το 1-0 για την κρητική ομάδα που νωρίτερα είχε προειδοποιήσει την εστία του Τσιφτσή  με  το φαλτσαριστό σουτ του Λάρσον στο 19.

Ο Αστέρας έχασε καλή ευκαιρία στο 27΄με τον Κρεσπί για να κάνει το 1-1 με το σουτ του επιθετικού της  ομάδας της Αρκαδίας να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 33΄ο ΟΦΗ άγγιξε το 2-0 όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ του Αστέρα ο Μπάκιτς έστρωσε στον Μεγιάδο που έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Ο Αστέρας μετά το 35΄ανέβασε την απόδοση του και αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 40΄με τον Μανδά να λέει όχι στο τετ α τετ με τον Κρεσπί κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στην αμέσως επόμενη φάση.  Ο Κρεσπί  έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μπαρτόλο στο δεύτερο δοκάρι παρά την πίεση του Βούρου πρόλαβε να κάνει το πλασέ και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-1 στο 41.

Στο πρώτο λεπτό από τα τρία των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να πάρει και πάλι προβάδισμα στο σκορ όμως το συρτό σουτ του Μεγιάδο έξω από την περιοχή πέρασε άουτ.  Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος ήρθε από την εκτέλεση φάουλ του Άλβαρεζ στο 61΄που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Στη συνέχεια στο 63΄μπήκαν στο ματς ο Νέιρα και ο Φελίπε με τον τελευταίο να θέλει μόλις 6 λεπτά για να φέρει τον ΟΦΗ κοντά στο 2-1 με τον Τσιφτσή να αποκρούει πολύ δύσκολα την μπάλα από το δυνατό σουτ του Βραζιλιάνου φορ έξω από την περιοχή του Αστέρα.

Στο 75΄ο ΟΦΗ έφτασε μια ανάσα από το 2-1 αλλά ο Τσιφτσής έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα στην εκτέλεση φάουλ του Τοράρινσον.

Η τελευταία καλή φάση του ματς έγινε στο 94΄με το δυνατό σουτ του Κρεσπί έξω από την περιοχή να το αποκρούει σωτήρια στη γωνία του ο Μανδάς.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Πασαλίδης, Ντιουσέ, Ντίκο, Βούρος, Διαμαντής (85΄Μαρινάκης), Τοράλ (4΄λ.τ Μοσκέρα- 63΄Φελίπε), Τοράρινσον, Μεγιάδο (85΄Περέα), Μπάκιτς (63΄Νέιρα)

Αστέρας Τρ. (Γιάννης Δουβίκας): Τσιφτσής, Ατιένθα, Καστάνο, Καρμόνα, Αλβάρεζ, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (93; Aλάγκμπε), Τιλίκα (86΄Σανταφέ), Κρεσπί, Μπαρτόλο (76΄Σίτο), Μπαράλες.