Μεγάλος κερδισμένος της ημέρας ο Ηρόδοτος – Κέρδισε τον Μοχό και είναι στο -2 από την κορυφή!

Πολύ σημαντικό τρίποντο για τον Ηρόδοτο που μείωσε στο -2 από την κορυφή και τον ΑΟΤ

Ο Ηρόδοτος ήταν αυτός που πρέπει και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέρασε από την έδρα του Μοχού με σκορ 0-2 και σε συνδυασμό με την νίκη του Ρούβα επί του ΑΟΤυμπακίου έβαλε “φωτιά” στην μάχη της κορυφής!

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Κανδηλάκης και Γιαννικάκης!

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό για τον Ηρόδοτο με τον Γαρεφαλάκη να σουτάρει και την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω.

Ένα ακόμη σουτ για τους φιλοξενούμενους είδαμε από τον Τσαμαντιώτη στο 6′ με την μπάλα να φεύγει έξω εκ νέου.

Στο 21′ ο Φραγκουλάκης έκανε το κοντρόλ και το τελείωμα έπειτα από σέντρα του Τσαμαντιώτη με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Μουτζούρη.

Τελικά το 0-1 για τον Ηρόδοτο ήρθε στο 29′ όταν ο Γαρεφαλάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κανδηλακης με προβολή από κοντά έκανε το 0-1 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού!

Στο 34′ ο Ηρόδοτος λίγο έλειψε να κάνει δύο τα τέρματα του όταν ο Φραγκουλάκης σούταρε με τον Μουτζούρη να απομακρύνει, ενώ και τα υπόλοιπα σουτ των φιλοξενούμενων δεν είχαν καλή κατάληξη για εκείνους.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ηρόδοτος βρήκε δίχτυα με τον Γαρεφαλάκη μετά από σουτ του Χίντρι και απόκρουση του Μουτζούρη, όμως το τέρμα του δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ ο σκόρερ.

Μέχρι το ημίχρονο ο Ηρόδοτος συνέχιζε να ασκεί πίεση για κάποιο δεύτερο τέρμα και είχε καλές στιγμές παρ’ ότι δεν κατάφερε να το βρει!

Αρχικά στο 39′ ο Γιαννικάκης μπήκε στην περιοχή έκανε το επικίνδυνο γύρισμα και ανάγκασε τον Μουτζούρη να απομακρύνει, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γαρεφαλάκης έκανε ένα πολύ όμορφο πλασέ αναγκάζοντας τον Μουτζούρη σε μία φανταστική επέμβαση σε κόρνερ!

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους άνηκε στον Μοχό με τον Σκουτέλη να εκτελεί ένα φάουλ από καλό σημείο και τον Ζαφείρη να μπλοκάρει με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η πρώτη μεγάλη φάση της επανάληψης άνηκε στον Μοχό όταν στο 48′ ο Σούρσος αφύλακτος εντός περιοχής μετά από πάσα του Κεφάκη σούταρε με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ζαφείρη.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ηρόδοτος απάντησε στις ευκαιρίες στην επανάληψη μετά από όμορφη συνεργασία των Τσαμαντιώτη, Φραγκουλάκη και Χίντρι ο τελευταίος σούταρε άστοχα.

Στο 56′ ο Σούρσος απείλησε εκ νέου για τους γηπεδούχους με την εκτέλεση φάουλ του να απομακρύνεται με γροθιές από τον Ζαφείρη!

Η μόνιμη πηγή κινδύνου από πλευράς Μοχού, ο Σούρσος άγγιξε το 1-1 στο 74′ όταν το σουτ του κόντραρε και ανάγκασε τον Ζαφείρη να διώξει σε κόρνερ!

Ο Χίντρι προσπάθησε για το 0-2 στο 76′, όμως η προσπάθεια του σταμάτησε στον Μουτζούρη.

Στο 81′ ήταν η σειρά του Γαρεφαλάκη να απειλήσει με τον Μουτζούρη και πάλι να διώχνει με γροθιές!

Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία για το 0-2 αρχικά με το επίκυνδινο γύρισμα του Τσαμαντιώτη και στην συνέχεια με το σουτ του Γιαννικάκη που μπλόκαρε ο Μουτζούρης.

Στο 88′ ο Καρβελλάς απείλησε με μία λόμπα από το κέντρο να φεύγει πάνω από τα δοκάρια και τελικά το 0-2 σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Γιαννικάκης έκανε την σέντρα – σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χουδετσανάκη και κατέληξε στα δίχτυα του Μουτζούρη για το τελικό 0-2!

Μοχός: Μουτζούρης, Καρβελλάς, Γκαρής, Χουδετσανάκης, Κεφάκης, Μίχος (66′ Φραγκάκης), Τσιμηνικάκης, Σούρσος, Διαμαντάκης Σ. (53′ Διαμαντάκης Γ.), Ποντίκαλης, Σκουτέλης (84′ Ρουσοχατζάκης)

Ηρόδοτος: Ζαφείρης, Κανδηλάκης (46′ Μουρτζάκης), Παγώνης, Μπάμπης, Γιαννικάκης, Μαγάκης, Ξηρός, Τσαμαντιώτης (84′ Μόλλα), Φραγκουλάκης (70′ Τριάντης), Γαρεφαλάκης, Χίντρι