Με “ήρωα” τον Ζαφείρη την πρόκριση στα πέναλτι ο Ηρόδοτος!

Κρίθηκε στα πέναλτι η πρόκριση στο Τυμπάκι

Μετά από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με πάρα πολύ δύναμη και ένταση που παρακολουθήσαμε στο Τυμπάκι ανάμεσα στον ΑΟΤυμπακίου και τον Ηρόδοτο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στα ενενήντα αλλά ούτε και στα έξτρα τριάντα λεπτά της παράτασης με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στα πέναλτι, όπου ο Ηρόδοτος επικράτησε με σκορ 2–4 χάρις σε δύο αποκρούσεις του Ζαφείρη!

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο χωρίς την μεγάλη φάση από τις δύο ομάδες με τον Ηρόδοτο να φωνάζει για ένα ακυρωθέν γκολ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες χωρίς όμως να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ούτε στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης υπήρξε κάποιο γκολ αλλά ούτε και κάποια καλή στιγμή είναι η αλήθεια.

Ο ΑΟΤυμπακίου μπήκε δυνατά και έχασε δύο καλές στιγμές στο 5′ με τον Μεταξάκη και στο 15′ με ένα σουτ του Μεϊρέλες που πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από την πλευρά του ο Ηρόδοτος διαμαρτύρεται για την φάση του 12′ όταν ο Φραγκουλάκης σκόραρε, έπειτα από πάσα του Μπάμπη στον Γαρεφαλάκη, και προσπέραση του τελευταίο από θέση τετ-α-τετ του τερματοφύλακα, όπου έπεσε ο Γαρεφαλάκης με τον διαιτητή να δίνει όμως φάουλ υπέρ του Χρήστου και τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για αυτή την απόφαση.

Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς την μεγάλη φάση για καμία από τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού είδαμε την πρώτη μεγάλη φάση του Ηροδότου στο ματς με τον Φραγκουλάκη να σουτάρει, την μπάλα να κοντράρει και να διώχνει δύσκολα στην γωνία του  Χρήστου!

Στο 73′ ο Ηρόδοτος έχασε μία ακόμη πολύ μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ και την πρώτη κεφαλιά που έγινε να καταλήγει στον Χίντρι, ο οποίος από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε να κερδίσει τον Χρήστου!

Έξι λεπτά αργότερα ο πολύ πιο απειλητικός στην επανάληψη Ηρόδοτος έκανε μία ακόμη καλή ευκαιρία με τον Μόλλα να κάνει το σουτ εντός περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και να απειλούν έχοντας μία ακόμη καλή στιγμή με το σουτ του Τσαμαντιώτη εντός περιοχής να περνάει λίγο έξω.

Μάλιστα στο 90′ ο Στεφανάκης μετά από σκληρό μαρκάρισμα στον Χίντρι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε!

Αυτό ήταν και το τελευταίο αξιόλογο συμβάν του δεύτερου μέρους με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να βρει γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές με αποτέλεσμα να μην δούμε κάποια αξιόλογη φάση παρά την αριθμητική διαφορά.

Κάτι ανάλογο είδαμε και στην επανάληψη της παράτασης με μοναδική καλή στιγμή ένα σουτ του Μολλά που κατέληξε άουτ στην τελευταία φάση με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει και οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα πέναλτι.

Εκεί ο Ζαφείρης με δύο αποκρούσεις έστειλε την ομάδα του στο Final Four με σκορ 2-4!

Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι:

Ο Παπανδρέου σκόραρε για το 1-0 του ΑΟΤ

Ο Φραγκουλάκης ισοφάρισε σε 1-1 για τον Ηρόδοτο

Ο Σαμούσκα βλέπει τον Ζαφείρη να τον σταματά!

Ο Χίντρι κέρδισε τον Χρήστου για το 1-2 του Ηροδότου

Ο Μεϊρέλες κάνει το 2-2 για τον ΑΟΤ

Ο Παγώνης σκοράρει για το 2-3 του Ηροδότου

Ο Ζαφείρης απέκρουσε ένα ακόμη πέναλτι, αυτή την φορά του Λούσι!

Ο Τσαμαντιώτης ήταν εκείνος που εκτέλεσε το τελευταίο εύστοχο πέναλτι και ο Ηρόδοτος είναι στο Final Four!

ΑΟΤυμπακίου: Χρήστου, Δουλγεράκης, Στεφανάκης, Κουρουθιανάκης, Μεϊρέλες, Χαϊντίνι (70′ Παραθύρας), Παπανδρέου, Μεταξάκης, Γερακιός, Λούσι, Σαβουιδάκης

Ηρόδοτος: Ζαφείρης, Ξηρός (59′ Μόλλα), Μπάμπης (46′ λ.τρ. Τσαμαντιώτης), Παγώνης, Μουρτζάκης, Γιαννικάκης, Μαγάκης (37′ λ.τρ. Κανδηλάκης), Τριάντης (116′ Κρεμίτσας), Φραγκουλάκης, Γαρεφελάκης, Χίντρι