Kαθάρισε από το πρώτο δεκάλεπτο τον ΠΑΣ Γιάννινα ο ΠΑΟΚ (2-0)

Με δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Ίγκανσον και τον Σβάμπ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες κερδίζοντας το Σάββατο το βράδυ στην Τούμπα τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0.

Στους 19 βαθμούς και την 5η θέση ο ΠΑΟΚ παρέμεινε στους 9 ο ΠΑΣ Γιάννινα και μοιράζεται την 9η θέση μαζί με Λαμία και Αστέρα Τρίπολης που όμως έχει ένα ματς λιγότερο το αυριανό με την ΑΕΚ στην Τρίπολη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο ξεκίνημα και στο 2’ απείλησε για πρώτη φορά. Σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αθανασίου, ενώ στο 4’ ήταν άστοχο το σουτ του Ελ Καντουρί.

Στο 8’ έγινε το 1-0. Ο Σοάρες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ισλανδός στόπερ, προ του Εραμούσπε, έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Αθανασίου για το 1-0.

Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι. Γύρισμα του Σάστρε στον Ολιβέιρα, ο Σόρια κράτησε τον Πορτογάλο πριν σκοράρει κι έτσι πήγε στην άσπρη βούλα ο Σβαμπ. Ο Αυστριακός μέσος ευστόχησε για το 2-0.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 23’ άγγιξε το 3-0. Πάσα του Ελ Καντουρί, ο Κωνσταντέλιας εκτέλεσε από καλή θέση, αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Στο 28’ σουτ του Ολιβέιρα δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 39’ πάσα του Ντάντας, αριστερό σουτ του Ολιβέιρα απέκρουσε ο Αθανασίου σε κόρνερ.

Στο 40’ σέντρα του Ράφα Σοάρες, κεφαλιά του Ίνγκασον έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν πιο απειλητικό στο δεύτερο 45λεπτο, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που απέφυγε τα ρίσκα. Στο 50’ γύρισμα του Ροσέρο παρέμβαση του Κουλιεράκη, έσωσε το αυτογκόλ ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ νωχελικός στο δεύτερο ημίχρονο, επιπόλαιος στην τελική πάσα και η πρώτη του τελική ήταν ένα άστοχο σουτ του Σάστρε στο 74’. Στο επόμενο λεπτό, ο Φιλίπε Σοάρες, από σέντρα του Ράφα Σοάρες, σημάδεψε με κεφαλιά τον Αθανασίου. Σ’ εκείνο το σημείο, το ματς «έσβησε» και το 2-0 δεν άλλαξε.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Ντάντας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (70’ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (79’ Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης Αλ. (81’ Παμλίδης), Λιάσος (90′ Τσιρής), Ροσέρο (90′ Τσαβός), Φοφανά (46΄Μορέιρα), Μπαλάν (64’ Σταματελόπουλος).

Πηγή: onsports.gr