K. Δεληκώστας: “Μας κόστισαν ακριβά κάποια λάθη στα δύο πρώτα σετ”

Στα λάθη που έγιναν σε κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ όπου κρίθηκαν στις λεπτομέρειες στάθηκε ιδιαίτερα στις δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος του ματς ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας που πάντως σε γενικές γραμμές έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του που ήταν αρκετά ανταγωνιστική απέναντι σε έναν αντίπαλο που πρόσφατα κέρδισε τον πανίσχυρο Παναθηναϊκό.

Αναλυτικά στην τοποθέτηση του ο προπονητής του ΟΦΗ επισήμανε :

“Κάποια λάθη στα τελειώματα των δυο πρώτων σετ μας κόστισαν ακριβά. Μας κόστισαν τα δύο πρώτα σετ. Ειδικά στο δεύτερο σετ ήμασταν μπροστά και έπρεπε να το πάρουμε. Πήραμε ανέλπιστα το τρίτο, γιατί ήμασταν πίσω 23-19 και κάναμε ένα συνολικό σερί 6-0. Παίξαμε καλά μπλοκ άμυνα. Είμαι ευχαριστημένος επιθετικά απο τον Σικούκου και τον Αμπράο, αλλά όχι απο τον Τζάρβις επιθετικά. Ο Τζάρβις έκανε λάθη σε εύκολες επιθέσεις. Τον περιμένουμε πολύ καλύτερο. Πρέπει να δουλέψουμε σε εύκολες καταστάσεις που κάναμε λάθη, όπως τα σερβίς του Νανόπουλου. Αυτό μας ρίχνει πολύ σαν ομάδα. Συγχαρητήρια στον Μίλωνα και στον Σάκη Ψάρρα για την επιτυχία και την ομάδα που έχει φτιάξει».

Aπό την πλευρά του ο προπονητής του Μίλωνα Σάκης Ψάρρας τόνισε: “Συγχαρητήρια στον ΟΦΗ, ήταν ανταγωνιστικός και παίξαμε ένα ωραίο παιχνίδι που το χάρηκε ο κόσμος που το είδε από την τηλεόραση. Επρεπε να νικήσουμε πιο εύκολα, πιο γρήγορα, δεν το κάναμε αλλά στο 4ο σετ δείξαμε χαρακτήρα και αυτό με ευχαριστεί. Η επιτυχία αυτή της ομάδας είναι ότι έπαιζε με τον 17χρονο Νανόπουλο και τον 19χρονο Θεοδόση. Και μην ξεχνάμε τον Χανδρινό που είναι 20 ετών αλλά για μας είναι πλέον παλιός. Και δεν είχαν μόνο παρουσία αλλά έπαιξαν πολύ καλά και νίκησαν μία καλή και έμπειρη ομάδα όπως ο ΟΦΗ. Αυτή είναι η φιλοσοφία της ομάδας. Θέλουν δουλειά ακόμα τα παιδιά για να είναι σταθεροί σε όλη τη χρονιά αλλά για αυτό είμαστε εδώ. Το δουλεύουμε, το παλεύουμε, όλοι δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους στις προπονήσεις και προχωράμε”.