Κηφισιά – ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Οι Ηπειρώτες νίκησαν τους νεοφώτιστους και τους πήραν μαζί τους στη Super League 2

Η Κηφισιά δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του υποβιβασμένου ΠΑΣ Γιάννινα και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα, έγινε η δεύτερη ομάδα που υποβιβάζεται στη Super League 2 μαζί με τους Ηπειρώτες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα τράβηξε μαζί του την Κηφισιά στη Super League 2, καθώς τη νίκησε 3-2 στο Μιχάλης Κρητικόπουλος και τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν βόλεψαν καθόλου στην ομάδα των βορείων προαστίων, που έχασε κάθε ελπίδα για παραμονή.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου προηγήθηκε στο 26ο λεπτό με την αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σωτήρη Νίνη, την οποία ο Αθανασίου δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα απάντησε με τον Ροσέρο στο 34′. Ο Κολομβιανός συνδυάστηκε άψογα με τακουνάκια με τον Κόντε και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος η Κηφισιά μπήκε δυνατά και στο 53ο λεπτό ο Σάντος τροφοδότησε τον Τεττέι με δυνατό σουτ. Αυτός δεν κατάφερε να σκοράρει αφού ο Αθανασίου και το οριζόντιο δοκάρι του στέρησαν το γκολ.

Η Κηφισιά σκόραρε με τον Πρίτσα στο 66ο λεπτό, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ στον Λιάσο. Ο Τεττέι είχε και δεύτερο δοκάρι στο 70ο λεπτό με κεραυνό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρίτσα, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασίου.

Ο ΠΑΣ έφερε τούμπα το ματς με τον Μπεγκάλα στο 74ο λεπτό. Ο Τζίνο του μοίρασε την μπάλα με τακουνάκι, αυτός έκανε το σουτ και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, καθώς ο Βαφέας με προβολή δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η Κηφισιά ισοφάρισε με πέναλτι του Οζέγκοβιτς, το οποίο κέρδισε ο ίδιος σε μαρκάρισμα του Μπεγκάλα. Ο Σέρβος είχε την ψυχραιμία να εκτελέσει τον Αθανασίου που έπεσε σε λάθος γωνία.

Η Κηφισιά πίεσε για την ανατροπή, ωστόσο το τρίτο γκολ το πέτυχε ο ΠΑΣ με τον Ροσέρο στις καθυστερήσεις. Ο Κολομβιανός πήρε την μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα εκτέλεσε τον Νικοπολίδη που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Νίνης και Ροσέρο πέτυχαν δύο ζωγραφίες

Το ματς στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο ΠΑΣ απαλλαγμένος από την πίεση (όντας ήδη υποβιβασμένος) πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με την εκτέλεση φάουλ του Νίνη και την κεφαλιά του Τεττέι, που δεν ανησύχησε τον Αθανασίου.

Στο 12ο λεπτό η Κηφισιά έχασε μια καλή στιγμή για να σκοράρει με τον Ματέους Σάντος που απέφυγε έναν αντίπαλο και σούταρε, αλλά ο Σομποτσίνσκι απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο 13ο λεπτό. Ο Ροσέρο με ωραία ενέργεια από τα δεξιά έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή. Εκεί βρέθηκε ελεύθερος ο Κύρκος, αλλά το πλασέ του ήταν άσχημο και η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ροσέρο που ήταν ο πιο δραστήριος είχε μια ευκαιρία στο 22ο λεπτό, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Στο 26′ η Κηφισιά βρήκε το γκολ που έψαχνε χάρη στην περίτεχνη εκτέλεση φάουλ του Νίνη. Ο ΠΑΣ ήταν αυτός που προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων για να ισοφαρίσει, κάτι που πέτυχε στο 36′ με τον Ροσέρο, μετά από ωραίο τακουνάκι του Κόντε.

Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1.

Ο ΠΑΣ άντεξε και πήρε μαζί του την Κηφισιά στη Super League 2

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και πίεσε για να βρει το δεύτερο γκολ. Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε την τεράστια ευκαιρία να το κάνει στο 53ο λεπτό, αλλά ο Τεττέι με δυνατό σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασίου, ο οποίος με τη βοήθεια του δοκαριού γλίτωσε την Κηφισιά.

Στο 66ο λεπτό η Κηφισιά βρήκε δίχτυα με τον Πρίτσα, μετά από επέμβαση του Αθανασίου σε κεφαλιά του Οζέγκοβιτς και αδυναμία του Λιάσου να απομακρύνει την μπάλα. Το γκολ δεν μέτρησε όμως γιατί ο σκόρερ της Κηφισιάς έκανε επιθετικό φάουλ στον Λιάσο.

Ο Τεττέι είχε δοκάρι με τρομερό σουτ στο 70ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πρίτσα. Ακολούθως η Πρίτσας πήρε την μπάλα στη γωνία της περιοχής και με φαλτσαριστό πλασέ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Σε αντίθεση με την Κηφισιά, ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να βρει το γκολ με τον Μπεγκάλα και να κάνει το 2-1. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Οζέγκοβιτς σε μαρκάρισμα του Μπεγκάλα. Ο Σέρβος ανέλαβε την εκτέλεση και με ωραίο πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να πετύχουν το τρίτο και νικητήριο γκολ, αλλά το πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ροσέρο στις καθυστερήσεις, σβήνοντας κάθε όνειρο για παραμονή στην Κηφισιά.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα, Νίνης, Πρίτσας, Κλωναρίδης, Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος, Καραχάλιος, Λιάσος, Τζίμας, Ροσέρο, Κόντε.