Διαιτησία και τύχη στέρησαν τη νίκη από τα Χανιά!

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Χανιά και Καλαμάτα στο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής της Super League 2. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής της αναμέτρησης που επιβεβαίωσε τους φόβους των Χανίων με τα αλλοπρόσαλα σφυρίγματα του αφήνοντας δίχως λόγο  τα Χανιά με 10 ποδοσφαιριστές υποδεικνύοντας ανύπαρκτο πέναλτι αποβάλλοντας τον Λεμονή.

ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΑ ΧΑΝΙΑ

Ο Γιάννης Ταουσιάνης έδωσε φανέλα βασικού, για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα, στο Νίλι στο 4-3-3 των Χανίων: Ο Καλογεράκης ήταν κάτω από τα δοκάρια, την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Κατσούρρι, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σιλά. Λεμονής και Τσέλιος στον άξονα με τον Χόρχε Ντιας να παίζει μπροστά τους ενώ στην επίθεση έπαιζαν στα άκρα οι Νίλι, Μανουσάκης και ο Μάναλης στην κορυφή.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η αναμέτρηση, με το ξεκίνημα της, φάνηκε πως είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι: Δυνατά μαρκαρίσματα, μονομαχίες μεταξύ των παικτών και τα Χανιά να μπαίνουν καλύτερα και πιο πιεστικά στο ξεκίνημα καταφέρνοντας να κερδίσουν δύο κόρνερ ενώ η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 8ο λεπτό με τον Μάναλη να μπαίνει στην περιοχή αλλά να μην ολοκληρώνει την προσπάθεια του.

Η Καλαμάτα ισορρόπησε το παιχνίδι μετά το πρώτο τέταρτο επιχειρώντας να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και να γίνει απειλητική προς την εστία του Καλογεράκη αλλά δίχως αποτέλεσμα ενώ είχε ευκαιρία στο 19′ με την κεφαλιά του Καρασαλίδη να φεύγει άουτ.

Οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη πήραν ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και πότε με το Νίλι από την δεξιά πλευρά, πότε με τις εμπνεύσεις του Ντίας πλησίαζε προς την περιοχή του Κοβάλ. Και αντί να γίνει το 1-0 στο 33ο λεπτό με το Νίλι να κάνει την προσπάθεια και να διώχνουν πάνω στην γραμμή οι παίκτες της Καλαμάτας, στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το 0-1 όταν έγινε η κάθετη πάσα στον κενό χώρο, Μπάτζιος και Καλογεράκης δεν συννενοήθηκαν σωστά με τον Πασσά να τσιμπάει την μπάλα και σε κενή εστία να δίνει το προβάδισμα στους Μεσσήνιους.

Όλα όσα δεν είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, έγιναν στο δεύτερο όπου το παιχνίδι πήρε φωτιά. Με το ξεκίνημα του δευτέρου 45λεπτου, η Καλαμάτα έμεινε με 10 παίκτες έπειτα από προσπάθεια του Μάναλη που πέρασε τον Αρίμπας, εκείνος τον ανέτρεψε και είδε την δεύτερη κίτρινη από τον Αρίμπας με αποτέλεσμα ν’ αποβληθεί από τον Πουλικίδη.

Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, τα Χανιά έγιναν πιεστικά, πλησίαζαν με μεγαλύτερη ευκολία προς την περιοχή της Καλαμάτας και στο 58′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σιλά έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και παραλίγο να μπει αυτογκόλ καταλήγοντας σε κόρνερ.

Στο 66′ έγινε μια φάση που θα σηκώσει μεγάλη συζήτηση αφού σε μονομαχία του Κατάλντι με τον Λεμονή ο Πουλικίδης έδωσε πέναλτι υπέρ της Καλαμάτας όπου με την πρώτη ματιά δεν φαίνεται να υπάρχει ανατροπή. Ο διαιτητής απέβαλε τον μέσο των Χανίων και ο Καλογεράκης με μια σπουδαία επέμβαση απέκρουσε την εκτέλεση του Πασσά διατηρώντας ζωντανή την ομάδα του.

Και αφού δεν έγινε το 0-2, ήρθε το 1-1 επτά λεπτά αργότερα όταν ο Ελευθεριάδης με μια πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε για τα Χανιά βάζοντας φωτιά στα Περιβόλια. Τα Χανιά με τον κόσμο στις εξέδρες να στηρίζει μέχρι τέλους πήραν τα ηνία του αγώνα ψάχνοντας το δεύτερο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη.

Στο 82′ χάθηκε ευκαιρία για τα Χανιά να πάρουν προβάδισμα με τον Μαζουλουξή να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει άουτ ενώ στο 89ο λεπτό τα Χανιά σκόραραν αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Βουό στον Κόβαλ. Ο Μάναλης βρέθηκε τετ α τετ, έκανε το σουτ με τον τερματοφύλακα της Καλαμάτας ν’ αποκρούει και στην εξέλιξη της φάσης ο Βουό σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.

Τα Χανιά ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 9 ποδοσφαιριστές καθώς στο 95ο λεπτό ο Πουλικίδης απέβαλε τον Τζίλι Βουό καθώς θεώρησε επικίνδυνο μαρκάρισμα ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά η εκτέλεση φάουλ του Κάτσε έφυγε μόλις άουτ.

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κατσούρρι (79′ Νίκολιτς), Σιλά (79′ Σερβιλάκης), Λεμονής, Τσέλιος (60’ Βουό), Ντίας, Μανουσάκης (46’ Ελευθεριάδης), Μάναλης, Νίλι

Καλαμάτα (Μάκης Χάβος): Κοval , Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Καρασαλίδης, Aρίμπας, Kάτσε, Κατάλντι (85′ Κάνας), Αλβες (79′ Κωτσόπουλος), Aκόστα (79′ Γρίβας), Ελιβέλτο (51’ Κωστούλας), Πασάς (84′ Μπαράλες)

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Πουλικίδης (ΕΠΣ Δράμας)
Α’ Bοηθός: Ιορδάνης Απτόσογλου (Αθηνών)
Β’Bοηθός: Ανδρέας Φωτόπουλος (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Δημήτρης Μπεκιάρης (Κορίνθου).