Από την… κόλαση στον παράδεισο με Γιακουμάκη ο ΠΟΑ, 2-1 τον ΑΟΑΝ!

Ο ΠΟΑ βρέθηκε από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε δύο λεπτά και αναδείχθηκε μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τον ΑΟΑΝ με 2-1.

Ο Γιακουμάκης είχε την τελευταία λέξη του κρητικού ντέρμπι της Γ’ Εθνικής δίνοντας τη νίκη στον ΠΟΑ.

Οι παίκτες του Κώστα Φραντζέσκου, είδαν τον Μαρτσάκη στο 90′ +2′ να ισοφαρίζει το γκολ του ΚαΪμακαμούδη από το 24′, ωστόσο ένα λεπτό αργότερα, πήραν το ένα πέναλτι από τα τρία που ζήτησαν στο παιχνίδι και με τον Γιακουμάκη να σκοράρει από την “άσπρη βούλα” πήραν τη νίκη με 2-1.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΠΟΑ να καταφέρνει να κάνει γκολ την πρώτη του φάση στο ματς. Από σέντρα του Μεμμου, ο Δαμιανάκης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα “τράνταξε” το δοκάρι του Γκλώτσου και στην επαναφορά ο Καϊμακαμούδης σκόραρε από κοντά για το 1-0 στο 24′.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΟΑΝ άγγιξε την ισοφάριση, με τον Μαρτσάκη να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Καβουσάκη.

Στο 30′ ο Γκλώτσος έκανε το λάθος, με τον Ικεότσα να δοκιμάζει να σκοράρει από απόσταση, χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο 43′ ο ΑΟΑΝ πέτυχε γκολ το οποίο ακυρώθηκε, ο Σένκα έβγαλε τη μπάλα σε ένα χώρο που βρήκε ελεύθερο τον Μουστάκη, ο οποίος σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο δεξιός οπισθοφύλακας του ΑΟΑΝ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του βοηθού.

Στο 48′ διαμαρτυρίες για πέναλτι από τον ΠΟΑ, σε πτώση του Μέμμου μέσα στην περιοχή, από μαρκάρισμα του Μουστάκη. Ο Παναγιωτάρας δεν είδε κάτι στη φάση αυτή και διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 57′ ο Νάτος έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ!

Στο 65′ τεράστια ευκαιρία χαμένη για τον ΠΟΑ ώστε να πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Εκτέλεση φάουλ του Μέμμου, γυριστή κεφαλιά του Νύκταρη και σωτήρια απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκλώτσος. Χωρίς φάσεις το παιχνίδι, μέχρι να μπούμε στα τελευταία λεπτά τα οποία ήταν ακατάλληλα για… καρδιακούς.

Στο 76′ ο ΠΟΑ ζήτησε ξανά πέναλτι σε πτώση του Νύκταρη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να μην βλέπει παράβαση στη φάση αυτή.

Στο 86′ ο Σένκα απείλησε για τον ΑΟΑΝ, ο οποίος κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μαρτσάκη να σκοράρει με κοντινή προβολή για το 1-1.

Ωστόσο η τελευταία λέξη ανήκε στον ΠΟΑ, με τον Σφυρογιαννάκη να κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γιακουμάκης για να δώσει μία τεράστια νίκη στους Ατσαλενιώτες για το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΟΑ (Φραντζέσκος): Καβουσάκης, Νάτος (79′ Σφυρογιαννάκης), Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Ζέλιος, Μέμος, Κερμενίδης (56′ λ.τ Χατζηανδρέου), Νύκταρης (79′ Ψαρράς), Κασσωτάκης, Ικεότσα, Καϊμακαμούδης (67′ Γιακουμάκης)

ΑΟΑΝ (Ανδρουλάκης): Γκλώτσος, Φουκαράκης, Χριστογιάννης, Καμαρά, Σένκα, Μαρτσάκης, Μουστάκης, Τσανάι, Πιθαρούλης, Νοκάι, Μαρινάκης (64′ Καρλίτος)