OΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα: Το VAR έκρινε την λευκή ισοπαλία στο Γεντι Κουλέ

Σε ένα ματς όπου ο ΟΦΗ άξιζε τη νίκη ένα ακυρωθέν γκολ του Φελίπε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έμελλε να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα το VAR όπου ακύρωσε το γκολ του Βραζιλιάνου φορ της κρητικής ομάδας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 0-0

Αυτή ήταν η 8η ισοπαλία για τον Ευαγγέλου σε ματς του ΟΦΗ με τις δύο ομάδες να έχουν πλέον απο 20 βαθμούς

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά το ματς παίρνοντας από την αρχή την κατοχή της μπάλας και απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Τσιντώτα στο 5΄με το μακρινό σουτ του Μπάκιτς να φεύγει άουτ

Στο 13΄ο ΠΑΣ Γιάννινα άγγιξε το 0-1 με τον Μανδά όμως να κάνει τρομερή επέμβαση σε τετ α τετ με τον Παμλίδη και εν συνεχεία να μπλοκάρει την μπάλα , ενώ ακολούθησαν δύο καλές στιγμές για τον ΟΦΗ με τα σουτ του Λάρσον στο 18΄και του Μεγιάδο στο 21΄

Η μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ στο πρώτο μέρος ήρθε στο 31΄όταν ο Ντίκο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ κακό με την μπάλα να φεύγει άουτ

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ανήκε στον ΠΑΣ Γιάννινα όταν ο Πασαλίδης έκανε τραγικό λάθος με τον Παμλίδη να το εκμεταλλεύετε αλλά τον Πασαλίδη να διορθώνει το λάθος του και να κόβει σωτήρια τον παίκτη της ομάδας της Ηπείρου πριν πλασάρειτ

Το ματς ήταν ανούσιο και χωρίς ρυθμό στο δεύτερο μέρος με τον ΟΦΗ να πιέζει και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 78΄με τον Λάρσον για να κάνει το 1-0 , και τον ΠΑΣ Γιάννινα από την μεριά του στη μοναδική ευκαιρία του στο δεύτερο μέρος να χάνει πολύ καλή στιγμή με τον Μπάλαν στο 82 με τον Μανδά όμως να του αποκρούει την μπάλα

Και ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς πήγαινε στο 0-0 η αποβολή του Παντελάκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες του ματς και ο ΟΦΗ βρήκε γκολ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Φελίπε μέσα από την περιοχή το οποίο όμως μετά από έλεγχο του VAR ακυρώθηκε ως οφσαϊντ και ετσι έμεινε το 0-0 μέχρι το τέλος

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (83’ Φελίπε), Λάρσον, Θοράρινσον (83’ Μπαλογιάννης), Μεγιάδο, Ντιουσέ (72’ Περέα), Μπάκιτς (62’ Μοσκέρα), Τοράλ, Ντίκο (72’ Τσιλιανίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Ριένστρα, Νίνης, Μορέιρα (85’ Σταματελόπουλος)), Παμλίδης (70’ Τζίμας), Μπάλαν.