ΟΦΗ: Έσπασε παράδοση 22 χρόνων και έφυγε με σπουδαίο διπλό από τους “Ζωσιμάδες” (0-1)

Μια  σπουδαία νίκη που του βγάζει σε μεγάλο βαθμό το άγχος της παραμονής σημείωσε το Σάββατο το βράδυ στους “Ζωσιμάδες” ο ΟΦΗ κερδίζοντας με 0-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 2η αγωνιστική των πλέϊ άουτ.

“Χρυσός” σκόρερ για την κρητική ομάδα ήταν στο 20΄ο Έρικ Λάρσον με σουτ μέσα από την περιοχή με τον ΟΦΗ πέρα από τη νίκη να σπάει και μια αρνητική παράδοση 22 χρόνων καθώς τόσο χρόνια είχε να κερδίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα μέσα στην έδρα του.

Το ματς ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα από τον ΠΑΣ Γιάννινα με την κρητική ομάδα να εκμεταλλεύεται το καλό της πρώτο 30λεπτο στο ματς .

Αρχικά στο 18΄ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Ντίκο από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή να φεύγει μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσιντώτα, ενώ στο 20΄η υπεροχή της κρητικής ομάδας καρποφόρησε με τον Λάρσον να κάνει το 0-1. Ο Ντίκο πάσαρε στον Τσιλιανίδη αυτός έστρωσε με την μια στον Λάρσον που με ωραία προσποίηση απέφυγε τον Τζίνο και με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του ματς στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους πιέζοντας αρκετά την άμυνα του ΟΦΗ και μάλιστα απείλησε δύο φορές την εστία του Μανδά για την ισοφάριση με σουτ του Πήλιου στο 34΄και του Μορέιρα στο 37΄.

Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή στο ματς για το πρώτο μέρος με τον ΟΦΗ να κρατάει το υπέρ του 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ έδωσε χωρίς λόγο χώρο στον ΠΑΣ Γιάννινα και θα μπορούσε να το είχε πληρώσει σε κάποιες περιπτώσεις σε ένα ματς που είχε πολλούς χώρους και στο δεύτερο μέρος για να τελειώσει το ματς.

Στο 51΄είχαμε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με την κεφαλιά του Παμλίδη από καλή θέση να φεύγει μόλις άουτ, για να ακολουθήσει μια πολύ καλή στιγμή για τον ΟΦΗ στο 66΄με τον Τσιντώτα να διώχνει σωτήρια με τα πόδια το σουτ του Ντίκο.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Εραμούσπε μετά από εκτέλεση φάουλ με τον Σόρια στη συνέχεια της φάσης να αστοχεί από πλεονεκτική θέση στο σουτ που επιχείρησε.

Ακολούθησαν δύο καλές ενέργειες του Μορέιρα στο 72΄και στο 76΄που δεν βρήκαν στόχο με τον κακό στο δεύτερο μέρος ΟΦΗ να κρατάει το πολύ τρίποντο και να παίρνει την πρώτη του νίκη στην διαδικασία των πλέϊ άουτ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Τσιντώτας, Σόρια, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Πήλιος, Μπιλμπάο (81’ Σταματελόπουλος), Ριένστρα (46’ Νίνης), Τζίνο (90+1’ Τζίμας), Μορέιρα, Παμλίδης (57’ Ροσέρο), Μπάλαν

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης, Λάρσον, Περέα, Νέιρα (68’ , Μπάκιτς, Θοράρινσον, Τσιλιανίδης (46’ Ντιουσέ), Ντίκο (68’ Φελίπε)