Ο Γιακουμάκης έστειλε στα ημιτελικά την Μικτή Κ14 – Τεράστια πρόκριση με 2-3 μέσα στη Λιβαδειά!

Σε ένα παιχνίδι που όπως αναμενόταν ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, το Ηράκλειο πήρε τεράστια πρόκριση  για τα ημιτελικά του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων, επικρατώντας της Βοιωτίας με 2-3!

«Χρυσός» σκόρερ για την ομάδα του Ηρακλείου ο Ζαχαρίας Γιακουμάκης, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι στο 68′ και λίγα λεπτά αργότερα έμελλε να χαρίσει μία τεράστια πρόκριση στο συγκρότημα του Βασίλη Κασσαπάκη που συνεχίζει να ονειρεύεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!

Eξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι για το Ηράκλειο, που είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες με Υζάι και Παπαδάκη για να πάρει το προβάδισμα, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σαφώς πιο ουσιαστική η Βοιωτία, η οποία με γκολ του Πέρρα έκανε το 1-0 στο 6′ με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η αντίδραση του Ηρακλείου, άμεσα και με περιπετειώδη τρόπο έγινε το 1-1, με τον Καράνταη να στέλνει άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα του Λιάκου, ενώ και ο Πατραμάνης παραμόνευε για να σκοράρει, δίχως να χρειαστεί.

Στο 29′ η ανατροπή σκηνικού παιχνίδι με το Ηράκλειο, να παίρνει το προβάδισμα όταν ο Παπαφραγκάκης τροφοδότησε με άψογο τρόπο τον Πατραμάνη που με ψύχραιμο ψηλοκρεμαστό πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους.

Στο 37′ αρχικά ο Κάββαλος απέναντι στον Παναγή και στη συνέχεια το δοκάρι σε σουτ του Βυλλιώτη απέτρεψαν την Βοιωτία να φτάσει στην ισοφάριση, με το 1-2 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης το Ηράκλειο προσπάθησε να “κλειδώσει” τη νίκη, όμως τόσο ο Μπουλούκας όσο και ο Πατραμάνης νικήθηκαν από τον Λιάκο που έσωσε την ομάδα του από ένα τρίτο γκολ.
Αλλαγές επί αλλαγών στο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες στη συνέχεια με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά, παρόλα αυτά η Βοιωτία βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει, με τον Πέρρα να εκτελεί κόρνερ και τον Μελίδη να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά για το 2-2.

Στο 80′ και ενώ όλα έδειχναν πως η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι, ο Γιακουμάκης έπειτα από φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας την τεράστια πρόκριση στο Ηράκλειο για το 2-3!

Μικτή Κ14 ΕΠΣ Βοιωτίας (Μάνθος Χατζηνικολίδης): Λιάκος, Λάμπρου, Καράνταης, Μελίδης, Μαδής, Μπριόντι, Βυλλιώτης, Γκίκας, Περράς, Σιδηράς, Παναγής (57′ Καλλής)

Μικτή Κ14 ΕΠΣ Ηρακλείου (Βασίλης Κασσαπάκης): Κάββαλος, Κογκάκης, Κλάδος, Πλαΐτης, Γεωργακόπουλος (58′ Γιωργομιχελάκης), Πατεράκης (49′ Λέσι), Μπουλούκας (49′ Αλεξάκης), Παπαδάκης, Πατραμάνης, Υζάι (68′ Σαρόγλου), Παπαφραγκάκης (68′ Γιακουμάκης)

Aνταπόκριση για το Primesport.gr στη Λιβαδειά: Χρύσα Ζερβού