Mεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ στη Νάξο απέναντι στον ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (63-74)

Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Παππά ο ΟΦΗ πέτυχε μια τεράστια νίκη εκτός έδρας στη Νάξο επί του ΑΠΑΣ Τα Φανάρια με 63-74 στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League.

Aυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Β. Ράλλη που με σταθερά βήματα πλέον σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογίας την οποία και μοιράζεται μαζί με τον ΑΠΑΣ Νάξου και τον Πρωτέα Βούλας.

O ΟΦΗ από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τις προθέσεις του απέναντι στην ομάδα της Νάξου και με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση προηγήθηκε με 15-28. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την διαφορά να παραμένει σε διψήφιο αριθμό πόντων για τον ΟΦΗ σε όλη την διάρκεια και το ημίχρονο να κλείνει στο +14 για την κρητική ομάδα (27-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μισό ο ΑΠΑΣ Νάξου ροκάνισε κάπως την διαφορά και την έριξε κάτω από τον διψήφιο αριθμό με τον ΟΦΗ όμως να διατηρεί μια απόσταση ασφαλείας κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 50-58.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο αν και πίεσε η ομάδα της Νάξου για να μειώσει και άλλο την διαφορά ο ΟΦΗ έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Παππά και Πιλκούδη διατήρησε σχετικά εύκολα το προβάδισμα του και πήρε μια σπουδαία νίκη με 63-74 σε μια πολύ δύσκολη έδρα και απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του ομίλου του.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 27-41`, 50-58, 63-74

ΑΠΑΣ Νάξου Τα Φανάρια (Ρουμελιώτης): Γκαβασιάδης 10, Χαρούνι 11, Λάκοβ 17 (1), Δενδρινός 8 (2), Στάθης 6, Παρασκευόπουλος 2, Κρανιάς 6 (1), Στεργίου 3 (1), Γκιγκαούρι.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 22 (3), Πιλκούδης 22, Σταμπουλής 14, Τσερκιτσόγλου, Κασπίρης 4 (1), Μποχωρίδης 9 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πρωτογεράκης.