Πέρασε κι από το Μαρτινέγκο η εξαιρετική Μινωική (1-2)

Mία ακόμη σπουδαία νίκη μέσα στη σεζόν κατέγραψε η Μινωική που επικράτησε του Εργοτέλη στο Μαρτινέγκο με 1-2 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Μινωική μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, όμως κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πριν το ημίωρο, ώστε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Εργοτέλη.

Πολλά νεύρα στο ματς κυρίως στο τελευταίο διάστημα του, όπου υπήρξαν αψιμαχίες και λογομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, ενώ η ένταση δεν έλειψε ούτε στους πάγκους, με τον Γιάννη Χατζησεβαστό να αποβάλλεται λόγω διαμαρτυρίας, από τον άνθρωπο που είχε έντονα παράπονα, τον διαιτητή Δρακωνάκη

Eξαιρετικός ρυθμός από τα πρώτα λεπτά στο ματς, με τον Εργοτέλη να κερδίζει πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Χότζα και τον Μιχελουδάκη που ανέλαβε την εκτέλεση να γράφει το 1-0.

Πριν προλάβουν να χαρούν το γκολ, με το οποίο πήραν το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι είδαν τον Σταυρουλάκη να ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ μόλις στο 7′.

Στο 21′ ο Ντίσα απείλησε με την κεφαλιά του να φεύγει άουτ.

Στο 27′ η Μινωική κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή με τον Σαραφαλντίν να σκοράρει με εξαιρετικό τρόπο, με ψηλοκρεμαστό πλασέ στα όρια της περιοχής για το 1-2.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρονου μιας και το σουτ του Χότζα για τον Εργοτέλη έφυγε μόλις άουτ στο 45′.

Πρώτη καταγραφείσα ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήταν για τον Εργοτέλη στο 63′ με το σουτ του Ταγγίνη να φεύγει άουτ.

Στη συνέχεια υπήρξε η αποβολή του Γιάννη Χατζησεβαστού, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε έντονα για τις διαιτητικές αποφάσεις του Δρακωνάκη και των βοηθών του.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα ο Εργοτέλης έψαξε μετ’ επιτάσεως το γκολ της ισοφάρισης, είχε καλές ευκαιρίες τόσο με τον Φαϊτάκη όσο και με τον Βασιλάκη που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως το τελικό σφύριγμα του Δρακωνάκη βρήκε νικητές τους παίκτες της Μινωικής

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Κουτίδης – Ξημεράκης): Μιράσι, Μιχελουδάκης (54′ Σφακιανάκης), Μερκουλίδης (78′ Βασιλάκης), Κορνάρος (68′ Ψυχαράκης), Φαϊτάκης, Χότζα, Παναγιωτάκης (68′ Φθενάκης), Ταγγίνης, Μαυροειδής, Ντίσα, Πλατοκούκης

Μινωική (Γιάννης Χατζησεβαστός): Αμπατζής, Τσαμπουράκης, Ψαρράς, Στακάκης, Σαραφαλντίν, Ανδρεαδάκης, Καραντινάκης (79′ Τζεβαμπινάς), Καστελλιανάκης, Χατζηδημητρίου, Σταυρουλάκης (68′ Ρουμελιώτης), Πατσάκης