National League 1: Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ απέναντι στο Παγκράτι (78-81)

Mια πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό του Μετς απέναντι στο Παγκράτι με 78-81 στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της National League 1.

Ο ΟΦΗ μπορεί να έπαιξε με μια από τις ομάδες που μάχονται για την παραμονή τους στην κατηγορία αλλά που έχει ενισχυθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό μέσα στον Ιανουάριο με αποτέλεσμα να δείχνει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.

Το Παγκράτι στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 21-18 αλλά ο ΟΦΗ κατάφερε με ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με δέκα πόντους (30-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως το Παγκράτι όπως και στο πρώτο πήρε ξανά τα ηνία του αγώνα και μάλιστα με τη λήξη του προηγήθηκε με 56-53 για να πάμε σε ένα τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όπου κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον ΟΦΗ να είναι ουσιαστικός στις κρίσιμες στιγμές και να παίρνει τη νίκη 78-81.

Πρώτος σκόρερ για τον ΟΦΗ ήταν ο εκπληκτικός Παπάς που σημείωσε 26 πόντους με 5 τρίποντα, ενώ από το Παγκράτι πρώτος σκόρερ ήταν ο πολύπειρος Λιακόπουλος που πέτυχε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 30-40, 56-53, 78-81

Παγκράτι (Δάγλας): Χαϊκάλης 22 (4), Γραμματίκας 13 (3), Λιακόπουλος 23, Λαμπρόπουλος 7 (1), Μιλάνοβιτς 8, Ζαρίφης 5 (1), Εζέτζα, Μπάρμπας, Ντιπτσής.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 26 (5), Σταμπουλής 8, Λιανός 8 (1), Πρωτογεράκης 9, Μποχωρίδης 16, Κασπίρης 8 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πιλκούδης 3.