Αποφασιστικό βήμα παραμονής με ανατροπή για την Ομόνοια, 5-1 τον Δία!

Ένα από τα πιο αποφασιστικά βήματα της για την παραμονή στην κατηγορία έκανε η Ομόνοια Καλλιθέας, επικρατώντας του Δία με 5-1 για την 21η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ (1ος Όμιλος).

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, το συγκρότημα του Αντώνη Κεφαλούκου βρήκε γρήγορα το γκολ της ισοφάρισης και με φανταστική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο μετέτρεψε σε θρίαμβο τη διαφαινόμενη νίκη με το τελικό σκορ 5-1.

Στο 22′ από σέντρα του Χριστιανίδη, ο συνήθης ύποπτος για τον Δία, Γιώργος Κεγιαδάκης βρέθηκε σε θέση βολής και με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Κτιστάκη για το 1-0.

Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως κράτησε για μόλις 5′ καθώς στο 27′ ο Λουλάκης ισοφάρισε με μακρινό σουτ σε 1-1, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνο στο “Γ. Σκουρέλλος”.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ για την Ομόνοια Καλλιθέας, η οποία με πλασέ του Μπουλούκα πήρε το προβάδισμα στο 50′, ενώ ο Μπαντούνας έκανε  το 1-3 με σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Μπαντούνας αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο και την σκυτάλη στο σκοράρισμα, έλαβε ο Κυπριωτάκης με ψηλοκρεμαστό σουτ στο 70′ ανέβασε τον δείκτη στο 4-1, για να έρθει ο Λουλάκης με εκτέλεση φάουλ να γράψει τον επίλογο στην αναμέτρηση για το τελικό 5-1.

Ο Δίας που είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες για γκολ κυρίως με τον Ανετάκη, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λέλεκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 73′.

Ομόνοια Καλλίθεας (Αντώνης Κεφαλούκος): Κτιστάκης, Κοσμαδάκης, Μπαφάκης (46′ Γεωργαλής), Λιακάκης, Δασκαλάκης, Αξιώτης, Καραδάκης (46′ Μπουλούκας), Μπαντούνας (66′ Μαγάκης), Κυπριωτάκης, Λουλάκης (80′ Γούρλας), Σαμπροβαλάκης

Δίας (Νίκος Μαστορίδης): Μαστραντωνάκης, Λέλεκας, Γουργούλας, Μπορμπουδάκης, Σηφάκης (80′ Ρουμελιώτης), Σαπουντζής (80′ Κουτσαυτάκης), Χριστιανίδης, Λεμονιάς Ε., Ανετάκης, Σπανουδάκης (60′ Φουλεδάκης), Κεγιαδάκης