“Αγκαλιά” με την παραμονή ο ΠΟΑ – Το… καλύτερο “αντίο” στο Ατσαλένιο από τον Κερμενίδη!

Ο… τιμώμενος Κερμενίδης χάρισε την νίκη – μισή παραμονή στον ΠΟΑ

Σπουδαία νίκη με σκορ 1-0 στο κρητικό ντέρμπι παραμονής με την Επισκοπή για τον ΠΟΑ, ο οποίος είναι πλέον μία ανάσα από την παραμονή του στην κατηγορία, ενώ από την άλλη η Επισκοπή πάρα πολύ δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού άνηκε στην Επισκοπή με τον Μπάρο να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ και να πλασάρει λίγο άουτ στο 24′, ενώ η απάντηση του ΠΟΑ ήρθε στο 35′ με την κεφαλιά του Λουμπάκη από το δεύτερο δοκάρι να έχει την ίδια κατάληξη.

Λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μία κεφαλιά του Μεσσήνη, όμως ούτε αυτή η προσπάθεια βρήκε στόχο με αποτέλεσμα το 0-0 να μείνει μέχρι την ανάπαυλα.

Στο 69′ ο ΠΟΑ σκόραρε με τον Λουμπάκη μετά από φάουλ του Κερμενίδη, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Τελικά τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με το τιμώμενο πρόσωπο της ημέρας, τον Νίκο Κερμενίδη βρήκαν το γκολ μετά από μία πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση!

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ΠΟΑ κράτησε το 1-0 και πήρε την σπουδαία νίκη που ήθελε για να είναι “Αγκαλιά” πλέον με την παραμονή, ενώ από την άλλη η Επισκοπή πλέον έχει ελάχιστες ελπίδες παραμονής στην Γ’ Εθνική.

ΠΟΑ: Καβουσάκης, Νάτος, Ζέλιος, Λουμπάκης, Δαμιανάκης, Μέμμος (65′ Χατζηανδρέου), Κερμενίδης, Νύκταρης, Βοργιάς (55′ Σφυρογιαννάκης), Γιακουμάκης (55′ Παχής), Αργκιλέσι

Επισκοπή: Ψαρράς, Χάιδος, Συμεωνίδης, Μεσσήνης (70′ Ζαχαράκης), Μεργέμογλου (76′ Τσαμπουράκης), Μπάρο. Μέτα, Πάτας, Τζωρτζινάκης, Κεφαλάς, Σαούλ (83′ Κουκούλης)