Πρόκριση για ΠΟΑ με… buzzer beater Βοργιά – “Έκλεψε” τις εντυπώσεις ο φανταστικός Αετός Ανωγείων!

Στο τέλος πήρε την πρόκριση ο… προβληματικός ΠΟΑ – Πολύ καλή εμφάνιση από τον Αετό Ανωγείων

Καθόλου καλή εικόνα για τον ΠΟΑ, που έβαλε πάρα πολύ δύσκολα στον εαυτό του έχοντας απέναντι έναν φανταστικό Αετό Ανωγείων και τελικά η ομάδα του Ατσαλένιου κατάφερε να πάρει την νίκη-πρόκριση στο 95′ με τον Βοργιά με εκπληκτικό σουτ στην τελευταία φάση του ματς!

Το τελικό 2-3 διαμορφώθηκε έπειτα από ανατροπή για τον ΠΟΑ καθώς ο Αετός Ανωγείων παρά την μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων κοίταξε στα μάτια τον ΠΟΑ και προηγήθηκε δύο φορές στο ματς πριν τελικά ηττηθεί στο φινάλε.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς άνηκε στον ΠΟΑ με τον Νάτο να κάνει την σέντρα, τον Καλαϊτζάκη να πλασάρει και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι στο 6′.

Στο 20′ ο Βοργιάς έκανε ένα σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα μία σέντρα-σουτ του Κλάδου πέρασε παράλληλα από την εστία του Αμπατζή και αποδείχθηκε ως η προειδοποίηση καθώς στο 35′ η ομάδα των Ανωγείων άνοιξε το σκορ με τον Αγγελή με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Στο 44′ ο Σφυρογιαννάκης απείλησε για τον ΠΟΑ με το σουτ του να απομακρύνεται σε κόρνερ από τον Παγωμένο!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τον Αετό Ανωγείων να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια με σκορ 0-1!

Στην επανάληψη ο ΠΟΑ μπήκε δυνατά και αφού απείλησε με τον Μπέη στο 49′ όταν το πλασέ του έφυγε ψηλά άουτ, βρήκε τελικά την ισοφάριση στο 51′ με την κεφαλιά του Σφυρογιαννάκης μετά από το φάουλ του Παχή!

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ “άγγιξε” την ανατροπή με τον Παχή να σουτάρει και τον Παγωμένο να κάνει μία σημαντική επέμβαση και αφού δεν έγινε το 1-2, είδαμε να γίνεται το 2-1 στην αμέσως επόμενη φάση με τον Χανιωτάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Αμπατζή μετά από σέντρα του Αγγελή!

Στο 68′ η ομάδα του Ατσαλένιου απείλησε για το 2-2 με τον Μέμμο, όμως είδε και πάλι τον Παγωμένο να διώχνει με τα πόδια!

Στο 72′ ένα σουτ του Βοργιά κατέληξε στα χέρια του Παγωμένου, όπως και το σουτ του Χατζηανδρέου στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Τελικά η πίεση του ΠΟΑ απέφερε καρπούς στο 81′ όταν ο Σφυρογιαννάκης από κοντά έπειτα από απόκρουση του Παγωμένου σε φάουλ του Μέμμου έκανε το 2-2 με κεφαλιά σε κενή εστία!

Στο 83′ ο ΠΟΑ έφτασε κοντά στο 2-3 όταν μετά από σέντρα του Μέμμου η κεφαλιά του Σφυρογιαννάκη κατέληξε ελάχιστα άουτ!

Στις καθυστερήσεις ο ΠΟΑ είχε δοκάρι με τον Παχή για να πάρει την νίκη στην κανονική διάρκεια, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αλλά ο Βοργιάς ήταν εκεί και με buzzer beater στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με εκπληκτικό σουτ έκανε το 2-3 και έδωσε την πρόκριση στον ΠΟΑ και με την βοήθεια του δοκαριού!

Αετός Ανωγείων: Παγωμένος, Κονιός, Αμοιρόπουλος, Ζωνάκης, Κλάδος Μ., Αγγελής, Κανταρτζής, Κλάδος Ζ., Κολιοραδάκης (60′ Κεφαλογιάννης Α.), Κεφαλογιάννης Γ.(60′ Οικονομάκης – 82′ Παπαδομιχελάκης), Χανιωτάκης

ΠΟΑ: Αμπατζής, Νάτος (63′ Χατζηανδρέου), Καλαϊτζάκης (63′ Νύκταρης), Ψαρράς, Παχής, Σφυρογιαννάκης, Μπέης (74′ Σκουλάς), Βοργιάς, Χαρίτος, Κασσωτάκης, Γωνιανάκης (63′ Μέμμος)