Ισόπαλο το Ποσειδώνας – Τύλισος με χαμένο πέναλτι εκατέρωθεν!

Ανταπόκριση: Νίκος Πατελάρος

Απόδοση: Χρύσα Ζερβού

Σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, γκολ αλλά και δύο πέναλτι τα οποία δεν έγιναν ποτέ γκολ, Ποσειδώνας και Τύλισος μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1.

Η Τύλισος μάλιστα στην τελευταία αξιόλογη στιγμή του παιχνιδιού, απώλεσε την ευκαιρία να φύγει με το τρίποντο, όταν ο Κοζορώνης δεν ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Καρτσάκη στο 37ο λεπτό ενώ λίγα λεπτά αργότερα ο Ποσειδώνας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο Μποζατζίδης εκτέλεσε πέναλτι που κέρδισε ο Μαγάκης, όμως ο Τσαχάκης είπε «όχι» και κράτησε την ομάδα του ζωντανή. Όλα αυτά λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του πρώτου μέρους.

Η Τύλισος μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη να πάρει κάτι από το ματς και στο 65′ ο Καναβάκης σημείωσε το 1-1.

Οι δύο ομάδες στη συνέχεια απέιλησαν η μια την άλλη όμως οι προσπάθειες όλες σταματούσαν πάνω στους εξαιρετικούς Καρλή και Τσαχάκη.
Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι στο 82′ και στο 87′ με το Ζαφείρη να μην τα καταλογίζει, κάτι που έκανε όμως στο 94′.

Ο Καρλής όμως ήταν εκεί και αρνήθηκε στον Δ. Κοζορώνη που το εκτέλεσε, να φύγει η Τύλισος με τον τρίποντο από το γήπεδο του Πανεπιστημίου.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ:
12’ Σουτ Μποζατζίδη, θα καταλήξει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
17’ Γύρισμα Μποζατζιδη, δεν μπόρεσε ο Μαγάκης να πιάσει την προβολή όπως θα ήθελε
21’ Χαμένο τετ α τετ του Μανιουδή, που κατέβασε τη μπάλα από μεγάλο ύψος με άψογο τρόπο αλλά το τελείωμα της φάσης δεν ήταν ανάλογο
24 Σουτ Μανιουδή από διαγώνια θέση, δίπλα από το δοκάρι
25’ Εξαιρετική ατομική προσπάθεια και σουτ του Νίκου Κοζορώνη, αποκρούει με υπερένταση ο Καρλής
36′ Ωραία αντεπίθεση του Ποσειδώνα, από γρήγορη εναλλαγή της μπάλας ο Σωμαράκης βρέθηκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα στον Σαϊτάκη που πλάσαρε για να σώσει ενστικτωδώς ο Τσαχάκης!
37′ ΓΚΟΛ! Ο Ποσειδώνας έκλεψε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, ο Μποζατζίδης βγήκε στην περιοχή και στον κατάλληλο χρόνο έκοψε στον Καρτσάκη, ο οποίος άνοιξε το σκορ!
41′ ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ των γηπεδούχων. Ο Μποζατζίδης αναλαμβάνει την εκτέλεση, ο Τσαχάκης λέει «όχι» και κρατάει το μηδέν! Νωρίτερα ο διαιτητής Ζαφείρης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών για ανατροπή του Τσαχάκη στον Μαγάκη.
46′ Σαϊτάκης έξω, μέσα Τζορμπατζάκης

49′ Σουτ του Μαγάκη, μπλοκάρει ο Τσαχάκης
59′ Σουτ από τον Δ.Κοζορώνη, η μπάλα περνά δίπλα από το δοκάρι
65′ ΓΚΟΛ! Από γρήγορη εκτέλεση πλαγίου του Μπουρδάκη, ο Μάτσα έκανε την προβολή και σε κενή εστία ο Καναβάκης έφερε το παιχνίδια στα ίσα! 1-1.
67′ Στη θέση του Μπουρδάκη, ο Τζανής
71′ Πονηρό σουτ του Μανιουδή, έφυγε αουτ
73′ Ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία Καρτσάκη, ο οποίος ολομόναχος από τη μικρή περιοχή πλάσαρε αουτ!
76′ Σέντρα-σουτ του Μανιουδή, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Καρλής
78’ Παπουτσιδάκης στη θέση Κιουπάκη
80′ Απίστευτη απόκρουση Τσαχάκη σε σουτ του Τζορμπατζάκη!
82′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Τύλισο σε πτώση του Μανιουδή
83’ Λυγεράκης αντί Μαματζάκη
84′ Νέα χαμένη μεγάλη ευκαιρία του Καρτσάκη!
87′ Νέες διαμαρτυρίες για πέναλτι από την Τύλισο, που ζητούν χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή
89’ Γυριστό Παπάζογλου πάνω από τα δοκάρια!
94′ ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ των φιλοξενούμενων! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημήτρης Κοζορώνης, ο Καρλής όμως απέκρουσε και έσωσε το βαθμό για την ομάδα του!

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: Καρλής, Ανδρεαδάκης, Μαυρακάκης, Σωμαράκης, Κουρλετάκης, Ασλαματζίδης, Σαϊτάκης, Κιουπάκης, Καρτσάκης, Μαγάκης, Μποζατζίδης
ΤΥΛΙΣΟΣ: Τσαχάκης, Παπάζογλου, Βρεττός, Ταβουλαρέας, Μάτσα, Κοζορώνης Ν., Κοζορώνης Δ., Μανιουδής, Μαματζάκης, Μπουρδάκης