Τσάμπα ήττα για τον ΟΦΗ από ένα σουτ του Ατρομήτου (0-1)

Με ήττα ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ο ΟΦΗ χάνοντας με 0-1 από τον Ατρόμητο την Πέμπτη το βράδυ στο Γεντί Κουλέ σε ματς για την 14η αγωνιστική της Super League

H ήττα αυτή μπορεί να χαρακτηριστεί άδικη από τον ΟΦΗ καθώς η κρητική ομάδα έχασε ουσιαστικά από ένα σουτ του Έρλιμαργκ στο 43΄έξω από την περιοχή με την ομάδα του Περιστερίου να μην κάνει άλλη ουσιαστική ευκαιρία στο ματς

Από την μεριά του ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος είχε δοκάρι με τον Ντίκο, ακυρωθέν γκολ με τον Βούρο αλλά από την άλλη δύσκολα μπορούσε να πατήσει περιοχή με την ανάγκη ενίσχυσης στο επιθετικό κομμάτι να είναι κάτι παραπάνω από επιβεβλημένη στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο

Το ματς

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος από τον Ατρόμητο στο πρώτο μέρος αλλά του έλειπε η καλή τελική προσπάθεια τόσο εντός όσο και εκτός περιοχής

Η κρητική ομάδα απείλησε πρώτη στο 10΄με το δυνατό σουτ του Ντίκο έξω από την περιοχή να αποκρούεται δύσκολα σε κόρνερ από τον Γιαννιώτη, ενώ ο ΟΦΗ άγγιξε το 1-0 και στη φάση του 23΄με τον Γιαννιώτη να διώχνει και πάλι δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά του Πασαλίδη

Στο 34΄η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας μπήκε και πάλι καλά μέσα στην περιοχή αλλά ο Ντίκο αντί να πλασάρει έκανε πάσα σε μια θέση όπου δεν βρισκόταν κανείς συμπαίκτης του

Ο Ατρόμητος από την μεριά του μετά το 30΄άρχισε δειλά δειλά να αυξάνει την πίεση του προς την περιοχή του ΟΦΗ και από ένα πλάγιο άουτ στο 43΄κατάφερε να κάνει το 0-1 στη μια και μοναδική καλή του στιγμή στο πρώτο ημίχρονο

Ο Έντερ εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο άουτ από τα δεξιά με τον Μαρινάκη να διώχνει την μπάλα με το κεφάλι και να την στρώνει ουσιαστικά στον Έρλιμαργκ που με ένα πολύ δυνατό και ευθύβολο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανδά

Ο ΟΦΗ πίεσε για να ισοφαρίσει πριν κλείσει το πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση και έτσι το ημίχρονο έληξε με τον Ατρόμητο να προηγείται με 0-1

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος για να ισοφαρίσει το ματς αλλά στάθηκε άτυχος σε δύο περιπτώσεις

Η πρώτη ήταν στο 51΄όταν ο Βούρος σκόραρε με πλασέ μετά την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τοράλ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσαϊντ, ενώ το δυνατό συρτό σουτ του Ντίκο στο 65΄μέσα απο την περιοχή σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γιαννιώτη

Από εκεί και πέρα ματς δεν είδαμε με τον Τζήλο να ανέχεται τις απίστευτες καθυστερήσεις από τον Ατρόμητο και να εκνευρίζει τόσο τον κόσμο όσο και τους παίκτες του ΟΦΗ

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (66΄Νέιρα), Διαμαντής, Λάρσον, Ντιουσέ (76΄Περέα), Μεγιάδο, Μαρινάκης, Τοράλ (84΄Ντουρμισάι), Μπιφουμά (46΄Γκερέρο), Ντίκο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Kεσχρίντα, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης (38΄Στρούγγης), Γκονζάλες, Έρλινγκμαρκ, Φριντζόνσον (76΄Οικονομίδης), Ρομπάιγ (71΄Κλωναρίδης), Ροτάριου, Τζαβίδας (77΄ Κιάρτανσον) (71΄Ροτάριου)