Εντυπωσιακός Αλμυρός – Σπουδαίο διπλό με “τεσσάρα” στο Ρέθυμνο!

Απόλυτος κυρίαρχος ο Αλμυρός στην κρητική μονομαχία του Ρεθύμνου

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο η ομάδα του Γαζίου επικράτησε της Επισκοπής με σκορ 0-4 σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε και ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.

Τα γκολ πέτυχαν οι Παπαδομιχελάκης, Λεόν (2) και Αγαπάκης, ενώ η Επισκοπή ως καλύτερες της στιγμές είχε δύο δοκάρια με τον Μεσσίνη και τον Λέκκα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε κάποια μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με τον Αλμυρό να πατάει καλύτερα, να κερδίζει στημένες φάσεις αλλά να μην απειλεί.

Τελικά σε ένα ακόμη στημένο στο μισάωρο ο Λεόν εκτέλεσε, ο Παπαδομιχελάκης πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα της Επισκοπής για το 0-1 του Αλμυρού!

Μετά την επίτευξη του γκολ οι φιλοξενούμενοι πήραν φόρα και έχασαν τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες σε δέκα λεπτά!

Αρχικά στο 36′ και στο 37′ απείλησαν με μακρινά σουτ οι Λεόν και Πατινιώτης με τον Ψαρρά να αποκρούει ισάριθμα, ενώ στο 40′ μετά από γύρισμα του Λεόν ο Χαντί από θέση βολής δεν βρήκε καλά την μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει εκείνη στα χέρια του Ψαρρά!

Τελικά ο Αλμυρός πέτυχε και δεύτερο τέρμα πριν το ημίχρονο με τον Λεόν μετά από το τραγικό λάθος στην άμυνα του Κεφαλά, που έδωσε έτοιμο γκολ στον επιθετικό του Αλμυρού!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 0-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης η Επισκοπή ζήτησε πέναλτι σε χτύπημα στον Μπάρο εντός περιοχής με την διαιτητή να λέει παίζεται.

Στο 53′ ο Αλμυρός έφτασε και σε τρίτο τέρμα με ένα πανέμορφο γκολ από τον Αγαπάκη, ο οποίος κρέμασε τον Ψαρρά από αριστερά εντός περιοχής!

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη απειλή στο ματς από πλευράς Επισκοπής με τον Μπατζέλι να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, άουτ.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Αλμυρός απείλησε και για τέταρτο τέρμα με τον Κέρι να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω, άουτ.

Στο 69′ ο Κεφαλάς απείλησε με σέντρα-σουτ, όμως έδιωξε ο Χανιωτάκης με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Τελικά ο Αλμυρό ήταν εκείνος που βρήκε και τέταρτο τέρμα με τον Λεόν με σουτ εκτός περιοχής στο 70′!

Η Επισκοπή στην συνέχεια είχε δοκάρι με τον Μεσσίνη στο 77′ μετά από μακρινό σουτ!

Στο 80′ ο Καστελλιανάκης απείλησε με σουτ εντός περιοχής που έφυγε εκτός, ενώ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπάρο στο 82′, όμως το τελείωμα του σταμάτησε στο πόδι του Χανιωτάκη.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στις καθυστερήσεις με τον Λέκκα να εκτελεί ένα φάουλ και την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι με το 0-4 όμως να μην αλλάζει και τον Αλμυρό να φεύγει θριαμβευτής από το Ρέθυμνο!

Επισκοπή: Ψαρράς, Κάλος, Μπατζέλι, Χάϊδος (75′ λ.τρ. Γεωργιακάκης), Κουκούλης, Γκονακάγια (65′ Ανδριάννης), Μπάρο, Τζωρτζινάκης (46′ Τσαμπουράκης), Μεσσίνης, Πάτας, Κεφαλάς

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Παπαδομιχελάκης, Χαντί (71′ Ρέγιες), Πατινιώτης, Κέρι, Λεόν (71′ Κοιλιάρας), Κοντογιάννης (77′ Βουιδάσκης), Τουργαϊδής, Γιαλούσης, Νγκουέμ (27′ Καστελλιανάκης)