Ο Περέα εξιλεώθηκε για την Τούμπα και χάρισε τη νίκη στον ΟΦΗ με τον Αστέρα (1-0)

Την δεύτερη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα κατάφερε να πετύχει το βράδυ του Σαββάτου στο Γεντί Κουλέ ο ΟΦΗ κερδίζοντας έστω και δύσκολα με 1-0 τον Αστέρα Τρίπολης για την 19η αγωνιστική της Super League

Ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει τη νίκη με καρφωτή κεφαλιά του Περέα στο 88΄μετά από εκτέλεση φάουλ του Λάρσον και έτσι έφτασε τους 19 πόντους σκαρφαλώνοντας στην 9η θέση της βαθμολογίας ξεπερνώντας τους ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρα Τρίπολης

Στα πολύ θετικά του σημερινού ματς η μεγάλη επιστροφή του κόσμου στο γήπεδο καθώς μετά από αρκετό καιρό το Γεντι Κουλέ θύμισε μια πραγματική έδρα

Στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ είχε πολύ μεγάλο πρόβλημα στο να φτάσει έξω από την περιοχή του Αστέρα σε αντίθεση με την ομάδα της Τρίπολης που ήταν καλύτερη από την κρητική ομάδα στα πρώτα 45 λεπτά και μάλιστα είχε και τρεις καλές στιγμές για να πετύχει γκολ

Η πρώτη ήταν στο 13΄με την κεφαλιά του Μπαράλες μέσα από την περιοχή που πέρασε μόλις άουτ  η δεύτερη στο 23΄και πάλι με το κοντινό σουτ του Μπαράλες που έβγαλε σε κόρνερ ο Μανδάς, και στο 24΄με νέα κεφαλιά του Μπαράλες που έφυγε μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ απο την μεριά του απείλησε μόλις μια φορά την εστία του Παπαδόπουλου στο πρώτο ημίχρονο με το συρτό σουτ του Ντίκο στο 38΄που μπλόκαρε εύκολα ο Παπαδόπουλος

Η κρητική ομάδα σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και πίεσε για να πετύχει ένα γρήγορο γκολ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 48΄με τον Ντίκο να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα από την συρτή σέντρα του Τοραλ

Ο ΟΦΗ ήταν κυρίαρχος στο ματς στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-0 στο 79΄όταν το δυνατό σουτ του Λάρσον πάνω στην κίνηση έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αστέρα

Από τα πόδια του Λάρσον όμως ήρθε τελικά το 1-0 για τον ΟΦΗ όταν στο 88΄εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια δεξιά και ο Περέα με καρφωτή κεφαλιά έβαλε το πολυπόθητο γκολ για τον ΟΦΗ και του χάρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο που τον απομακρύνει πλέον αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης, Βούρος, Γιαννούλης (76’ Περέα), Θοράρινσον, Λάρσον, Ντιουσέ (85’ Μπάκιτς), Μεγιάδο, Τοράλ, Ντίκο, Μπαλογιάννης (66’ Μοσκέρα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Πίτσου Αντζουλάς, Καστάνιο, Καρμόνα, Μουνάφο (46’ Γκαρντάφσκι), Σανταφέ (91’ Μπενίτο), Μπερτόγλιο (61’ Μπαρτόλο), Άλβαρες, Κρέσπι (73’ Σίτο), Μπαράλες.