ΟΦΗ – Βόλος 2-1: Με υπογραφή Τοράλ “κλείδωσε” την παραμονή του και βλέπει ψηλότερα στα Play Outs

Την δεύτερη νίκη του στο μίνι πρωτάθλημα των Play Outs πήρε το Σάββατο το βράδυ ο ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ κερδίζοντας με 2-1 τον Βόλο για την 5η αγωνιστική των Play Outs.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε τους 34 πόντους και εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία δύο στροφές πριν το τέλος των Play Outs με τον Βόλο να μένει στους 29 και στην πρίζα σχετικά με την παραμονή του στη Super League περιμένοντας βέβαια και τα αποτελέσματα σε Τρίπολη και Περιστέρι για να κάνει τους υπολογισμούς του.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 28΄με  τον Τοράλ και ο ίδιος παίκτης στο 48΄διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με το Βόλο να πετυχαίνει το γκολ της τιμής στο 91΄με την κεφαλιά του Μωραϊτη.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος όμως από το Βόλο που δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Χριστογεώργου.

Ο ΟΦΗ μόλις στο 8΄θα μπορούσε να είχε κάνει το 1-0 από το λάθος διώξιμο του Τσοκάνη μετά την συρτή σέντρα του Τοράλ από τα αριστερά μέσα από την περιοχή με τον Κόβατς την τελευταία στιγμή να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η κρητική ομάδα μετά το 25΄άρχισε να ανεβάζει στροφές με το δυνατό σουτ του Ισέκα έξω από την περιοχή σε εκείνο το λεπτό να κοντράρει σε παίκτη του Βόλου και τη μπάλα να φεύγει σε κόρνερ.

Στην επόμενη καλή του φάση στα καρέ του Βόλου ο ΟΦΗ έκανε το 1-0. Ο Μπάκου έκανε το γέμισμα με το κεφάλι ο Τοράλ έπιασε αέρα στο ανάποδο ψαλιδάκι που επιχείρησε σε πρώτο χρόνο αλλά ο Ριέρα πήρε το ριμπάουντ και έστρωσε εκ νέου στον Τοράλ που με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κόβατς.

Ο ΟΦΗ είχε μια ακόμη καλή στιγμή πριν τη λήξη του πρώτου μέρους για να κάνει το 2-0 με τον Μπάκου όμως από πλεονεκτική θέση μέσα από την περιοχή να κάνει κακό σουτ και τον Κόβατς να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η ομάδα του Τρ. Δέλλα μπήκε πολύ δυνατά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και αφού έχασε μια τεράστια ευκαιρία στο 48΄με τον Κόβατς να λέει όχι στην κεφαλιά εξ΄επαφής του Ισέκα , κατάφερε ένα λεπτό αργότερα να κάνει το 2-0 και πάλι με τον Τοράλ. Ο Τοράρινσον από αριστερά έβγαλε ωραία βαθιά μπαλιά στον Τοράλ που μπήκε κατά μέτωπο προς την περιοχή και με ένα εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε για δεύτερη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Βόλου.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ άγγιξε το 3-0 με τον Ριέρα να κλέψει τη μπάλα και να δίνει στον Ισέκα που έφυγε στην αντεπίθεση έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Κόβατς να μπλοκάρει δύσκολα τη μπάλα.

Στο 64΄είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο στο παιχνίδι όταν μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του ΟΦΗ ο Ασεχούν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από τη συμβολή των δοκών του Χριστογεώργου. Στο Βόλο ανήκε και η επόμενη καλή ευκαιρία στο ματς με τον Γκλάβσιτς να μην μπορεί να κερδίσει από πολύ κοντά τον Χριστογεώργο δύο φορές.

Ο Βόλος έβαλε κάποιο ενδιαφέρον στο ματς στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν στο 91΄μείωσε σε 2-1 με την καρφωτή κεφαλιά του Μωραϊτη μετά από τη σέντρα του Κίτσου από τα αριστερά αλλά οι φιλοξενούμενοι αν και πίεσαν δεν κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με τον ΟΦΗ να παίρνει μια καθαρή νίκη με 2-1 που του “σφράγισε” την παραμονή του στην κατηγορία.

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72΄Λαμπρόπούλος), Τοράρινσον, Βούρος, Λουκάο, Μεγιάδο (80′ Γκλάζερ), Μπάκιτς, Τοράλ (64΄Γκαγιέγος), Μπάκου (72΄Μοσκέρα), Ριέρα, Ισέκα (80΄Φελίπε)

Βόλος: Κόβατς, Άλχο, Λούνα (85΄Κίτσος), Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Ντε Καμπς (61΄Τρουγιέ), Γκλάβσιτς, Μύγας (61΄Μπερτόγλιο), Γκαρσία (70΄Ποπέσκου), Ασεχούν (70΄Μωραϊτης), Κόμπα.