Πανσερραϊκός- ΟΦΗ : Ο Μπάκιτς τον έσωσε από του Φωτιά τα … δόντια (2-2)

Ούτε στις Σέρρες κατάφερε ο ΟΦΗ να σπάσει την κατάρα των εκτός έδρας ματς φέτος όπου δεν έχει καταφέρει να κερδίσει ούτε μια φορά στο πρωτάθλημα , αλλά μπόρεσε να πάρει μια πολύτιμη ισοπαλία εκτός έδρας από τον Πανσερραϊκό με 2-2 για την 4η αγωνιστική των Play Offs.

Έτσι η κρητική ομάδα έφτασε τους 31 πόντους και πλέον απομένει μόνο το μαθηματικό κομμάτι για να σφραγίσει την παραμονή τις επόμενες τρεις αγωνιστικές , ενώ ο Πανσερραϊκός πήγε στους 32.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22΄με γκολ του Άλεκσιτς, για να ισοφαρίσει ο ΟΦΗ πέντε λεπτά αργότερα στο 27΄με τον Μπάκιτς που μπορεί να αστόχησε στο πέναλτι που εκτέλεσε με τον Κατσικά να το αποκρούει αρχικά αλλά στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κοντινό πλασέ σε κενό τέρμα.

Ο Πανσερραϊκός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ στο 32΄με κεφαλιά του Μπετανκόρ με τον ΟΦΗ να παίρνει την πολύτιμη ισοπαλία στο 75΄με εξαιρετικό πλασέ του Μπάκιτς μετά από ασίστ του Μοσκέρα.

Ο Πανσερραϊκός μπήκε πιο δυνατά στο ματς και άγγιξε το 1-0 στο 4΄με το σουτ του Άλεξιτς από την μικρή περιοχή να φεύγει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χριστογεώργου.

Ο ΟΦΗ στο 12΄έφτασε στην ισοφάριση μετά από εκτέλεση κόρνερ και κεφαλιά του Μπάκιτς με το γκολ όμως να ακυρώνεται από τον Φωτιά και τον Σιδηρόπουλου από το VAR να συμφωνεί για επιθετικό φάουλ του παίκτη του ΟΦΗ σε ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού.

Στο 16΄και πάλι ο Μπάκιτς που ήταν αρκετά δραστήριος για τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο έφτασε κοντά στο 1-1 αλλά ο Κατσικάς απέκρουσε εντυπωσιακά το μακρινό σουτ του Μαυροβούνιου διώχνοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Κόντρα στη ροή του ματς στο 22΄ο Πανσερραϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22΄όταν μετά από εξαιρετική μπαλιά του Τομάς από τον άξονα ο Άλεξιτς με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ο ΟΦΗ απάντησε άμεσα σε αυτό το γκολ καθώς κέρδισε πέναλτι στο 25΄σε ανατροπή του Ριέρα από τον Δεληγιαννίδη και δύο λεπτά αργότερα το εκτέλεσε ο Μπάκιτς αλά Πανένκα με τον Κατσικά να αποκρούει αλλά τον Μαυροβούνιο στην επαναφορά να στέλνει με πλασέ από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε άμεσα να ισοφαρίσει και αφού δεν το πέτυχε στο αμέσως επόμενο λεπτό με το σουτ του Πεταυράκη που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Χριστογεώργος το κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα από στημένη φάση. Στο 33΄ο Ουάρντα εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια δεξιά ο Μπετανκόρ κέρδισε τους πάντες στον αέρα έκανε την κεφαλιά και ο Χριστογεώργος δεν πρόλαβε να διώξει τη μπάλα σε κόρνερ πέφτωντας αργά με αυτήν να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Ο ΟΦΗ είχε την τελευταία καλή στιγμή στο ματς για το πρώτο ημίχρονο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κατσικά να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το σουτ του Τοράλ.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 53΄με τον Τοράρινσον για να ισοφαρίσει σε 2-2 με τον Αυλωνίτη να βάζει το πόδι του στο δυνατό σουτ που επιχείρησε ο Ισλανδός και να διώχνει σε κόρνερ τη μπάλα.

Στο 59΄ο απίστευτος Φωτιάς σε ακόμη ένα ματς του ΟΦΗ χάρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μορέιρα για σκληρό φάουλ πάνω στον Τοράλ και στη συνέχεια ο Γκαρσία έβγαλε τον παίκτη του αλλαγή καθώς είχε ήδη δεχθεί κίτρινη κάρτα λίγα λεπτά νωρίτερα.

Ο ΟΦΗ πίεζε τον Πανσερραϊκό στο μισό γήπεδο για να ισοφαρίσει και το κατάφερε στο 75΄και πάλι με σκόρερ τον Μπάκιτς. Ο Μοσκέρα έβγαλε εξαιρετική ασίστ από τα αριστερά στον Μπάκιτς και αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 2-2 και έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια.

Η κρητική ομάδα που είχε απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπάκιτς στο σημερινό ματς θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη στο 91΄στην ευκαιρία που είχε με τον Μαυροβούνιο με το 2-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Πανσερραϊκός: Κατσικάς, Δεληγιαννίδης, Πεταυράκης, Μπέργκστρεμ, Αυλωνίτης, Ουεντραόγκο, Μορέιρα (59′ Στάίκος), Τομάς (84΄Μασκανάκης), Ουάρντα, Άλεκσιτς (84΄Σοφιανός), Μπετανκόρ (70΄Χατζηστραβός)

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Τοράρινσον, Βούρος, Λουκάο, Γκαγιέγος (69΄Μεγιάδο), Μπάκιτς, Τοράλ (74΄Γκλάζερ), Μπάκου (66΄Μοσκέρα), Ριέρα (66΄Αποστολάκης), Ισέκα (74΄Φελίπε)