ΟΦΗ: Πρόκριση με πεντάρα στα Περβόλια σε ένα “τρελό” ματς (3-5)

Σε ένα τρελό παιχνίδι από κάθε άποψη ο ΟΦΗ πήρε μια παλικαρίσια νίκη με 3-5 απέναντι στα Χανιά στα Περβόλια βάζοντας δύσκολα μόνος του στον εαυτό του σε έναν αγώνα που στο ημίχρονο προηγήθηκε με 0-2 και έδειχνε ότι θα έπαιρνε άνετα την πρόκριση.

Το 0-2 του πρώτου μέρους έγινε 2-2 μέσα σε 2 λεπτά μέχρι το 52΄για τα Χανιά και κάπου εκεί το ματς πήρε “φωτιά” . Ο Μοσκέρα την έσβησε προς το παρόν με δύο όμορφα γκολ μέσα σε τρία λεπτά στο 62΄και στο 65΄αλλά ο Σερβιλάκης και πάλι στο 67΄μείωσε σε 3-4 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Ριέρα έβαλε τα πράγματα στη θέση του στο 78΄κάνοντας το τελικό 3-5 αλλά ο ΟΦΗ στο 83΄έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τα Χανιά πάλεψαν μέχρι τέλους για ακόμη μια ανατροπή έχοντας δύο μεγάλες στιγμές στο 87΄και στο 92΄.

Στα πρώτα είκοσι λεπτά του ματς τα Χανιά ήταν καλύτερα από τον ΟΦΗ χωρίς όμως να έχουν κάποια αξιόλογη φάση στο παιχνίδι.

Από το 20΄και μετά η ομάδα του Β. Νταμπράουσκας ανέβασε στροφές και κατάφερε στο 29΄από ένα εντυπωσιακό σουτ του Αμπάντα έξω από την περιοχή να κάνει το 0-1 και να πάρει το ψυχολογικό προβάδισμα υπέρ του.

Τα Χανιά στο 33΄θα μπορούσαν από την μεριά τους να έχουν ισοφαρίσει το παιχνίδι αλλά ο Μπάουμαν είπε εντυπωσιακά όχι και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ από την κεφαλιά του Νίκολιτς, ενώ απείλησαν και στο 38΄με την ισοφάριση με το σουτ του Μάναλη να φεύγει λίγο άουτ.

Ο ΟΦΗ σημείωσε και δεύτερο τέρμα πριν από την λήξη του πρώτου μέρους σε ένα κομβικό σημείο και πιο συγκεκριμένα στο 42΄.  Ο Λάρσον εκτέλεσε κόρνερ ο Βούρος πήρε την κεφαλιά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Φελίπε σε κενή εστία έκανε το 0-2 με κοντινή προβολή.

Πριν την λήξη του πρώτου μέρους πάντως τα Χανιά είχαν την ευκαιρία να ξαναμπούν στο ματς αλλά ο εξαιρετικός Μπάουμαν είπε και πάλι όχι στην ωραία εκτέλεση φάουλ του Μανουσάκη διώχνοντας σε κόρνερ την μπάλα, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Και ενώ ο ΟΦΗ καλούταν να κάνει μια απλή σωστή διαχείριση στο ματς στο δεύτερο μέρος τα Χανιά τον αιφνιδίασαν με δύο γρήγορα γκολ και ξαναμπήκαν στο ματς. Αρχικά στο 50΄μείωσαν σε 1-2 με σουτ του Ελευθεριάδη στην κίνηση μετά από γέμισμα του Μάναλη και δύο λεπτά αργότερα στο 52΄έκαναν το 2-2 με δυνατό σουτ του Μανουσάκη μέσα από την περιοχή.

Ο ΟΦΗ όμως μετά από δέκα λεπτά κατάφερε να πάρει και πάλι προβάδισμα όταν ο Μοσκέρα λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή έκανε το 2-3 για τον ΟΦΗ.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα ανέβασε τον δείκτη του σκορ για τον ΟΦΗ στο 2-4 με εντυπωσιακό πλασέ και κάπου εκεί έδειχνε ότι η πλάστιγγα του νικητή έγερνε υπέρ του ΟΦΗ.

Όμως τα Χανιά σε ένα τρελό πραγματικά ματς κατάφεραν να μειώσουν άμεσα και πάλι το σκορ σε 3-4 στο 67΄με μακρινό σουτ του Σερβιλάκη και το ματς πήρε και πάλι “φωτιά”.

Παρόλα αυτά και πάλι ο ΟΦΗ είχε απάντηση και έβαλε και πέμπτο γκολ στο 78΄με τον Ριέρα να χρίζεται σκόρερ και να δίνει και πάλι ισχυρό προβάδισμα στην ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας.

Όμως ούτε πάλι τα είχαμε δει όλα στο ματς καθώς στο 83΄ο διαιτητής απέβαλε τον Μεγιάδο με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο ΟΦΗ για το υπόλοιπο του αγώνα έμεινε με δέκα παίκτες.

Τα Χανιά πίεσαν για να κάνουν ακόμη μια ανατροπή και να ξαναμπούν στο ματς και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες για να το πετύχουν αυτό στο 87΄με τον Γιαννούλη να διώχνει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Μανουσάκη , και τον Μπάουμαν να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ το φάουλ του Σερβιλάκη στο 92΄.

Χανιά: Kαλογεράκης, Νίκολιτς (82΄Κατσούρι), Σερβιλάκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Λεμονής (82΄Μπουρσέλης), Τσόρνομαζ,, Τσέλιος (65΄Ντίαζ), Μανουσάκης, Μούλερ (46΄Ελευθεριάδης), Μάναλης (61΄Βουό)

ΟΦΗ: Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Λαμπρόπουλος (71΄Γιαννούλης), Λάρσον, Αμπάντα, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Γκαγιέγος(57΄Ριέρα), Φελίπε (71΄Νέιρα), Τοράλ (57΄Μοσκέρα)