«Πολύ σκληρός για να πεθάνει» ο Γιούχτας, ισοφάρισε στο 90′ ο Ροβίθης!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι στις Αρχάνες, Γιούχτας και Φωστήρας αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στις Αρχάνες για την 5η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής!

Ο Φωστήρας ευτύχησε να προηγηθεί κόντρα στην ροή του παιχνιδιού με πέναλτι του Χριστόπουλου, μετέπειτα διαχειριζόταν άψογα το υπέρ του αποτέλεσμα, αλλά η ποιότητα του Μανώλη Ροβίθη μίλησε στο τέλος και χάρισε τον βαθμό στους Αρχανιώτες!

Οι παίκτες του Νίκου Σουργιά δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και βάσει εκείνων άξιζαν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας που πήραν στο 90′ ,  βρίσκοντας απέναντι τους τον Φυλακτό που πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις, αλλά στάθηκαν και άτυχοι σε αρκετές από αυτές.

Έντονα παράπονα από τον Γιούχτα για την διαιτησία, τόσο για την φάση του 30′ που δεν δόθηκε κόκκινη στον Λώλο για το μαρκάρισμα στον Δωματά, όσο και για την φάση του 34′ που κέρδισε πέναλτι ο Φωστήρας, αλλά και για το πέναλτι που δεν δόθηκε στο 42′ σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων!

Το ματς:

1’ Ξεκίνησε το παιχνίδι στις Αρχάνες!

4’ Πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Ο Ροβιθης με επιμονή βγαίνει μόνος του από πλάγια θέση αναγκάζοντας σε απόκρουση τον Φυλακτό!

12’ Ο Γιούχτας έχει την κατοχή και τη καλύτερη φάση μέχρι στιγμής στον αγώνα με το σουτ του Ροβίθη

20’ Συνεχίζει να απειλεί ο Γιούχτας. Ο Νύκταρης παίρνει τη μπάλα μετά την απομάκρυνση, την φέρνει μπροστά του, κάνει το σουτ το οποίο καταλήγει πάνω από τα δοκάρια

28’ Σε λίγο συμπληρώνουμε μισή ώρα παιχνιδιού το 0-0 παραμένει στις Αρχάνες

30’ Διαμαρτυρίες για κόκκινη κάρτα από τον Γιούχτα σε μαρκάρισμα στον Δωματά, διαφωνεί ο ρέφερι

34’ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ! Ο Κόλλιας ανέτρεψε τον παίκτη του Φωστήρα και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Έντονες διαμαρτυρίες από τον Γιούχτα

35’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΩΣΤΗΡΑ! Ευστοχεί ο Χριστόπουλος και 0-1!

39’ Σουτ του Φέκκα, αποκρούει με υπέρενταση ο Κόλλιας

42Διαμαρτυρίες για χέρι μέσα στην περιοχή του Φωστήρας από τον Γιούχτα, τίποτα λέει ο ρέφερι

45’ Ημίχρονο στις Αρχάνες, προηγείται 0-1 ο Φωστήρας, με το γκολ του Χριστόπουλου από το 34ο λεπτό

46’ Απίστευτη ευκαιρία για τον Γιούχτα! Γύρισμα του Νύκταρη από δεξιά, πάνω στη γραμμή ο Δωματάς δεν μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα!

54’ Έχει μπει δυνατά ο Γιούχτας στην επανάληψη, με τον Αζίζι να χάνει ανεπανάληπτη ευκαιρία από κοντά έπειτα από γύρισμα του Ροβίθη!

64’ Ένα λεπτό νωρίτερα, πολύ καλό σουτ του Χριστόπουλου, πέρασε άουτ η μπάλα

72’ Κερδίζει φάουλ σε καλό σημείο ο Γιούχτας, δεν ανησυχεί ο Φυλακτός

74’ Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Χριστόπουλο, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

77’ Σέντρα Κορνηλάκη από αριστέρα, ο Λώλος προλαβαίνει την προβολή του Ροβίθη και αποσοβεί τον κίνδυνο!

79’ Κόρνερ Δωματά, πρώτη κεφαλιά Γελαδάρη, δεύτερη Αζίζι, η μπάλα λίγο άουτ

85’ Κόρνερ Χριστόπολου, κεφαλιά Σταμάτη, λίγο άουτ η μπάλα

90’ ΓΚΟΟΟΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟΥΧΤΑ! Αναμπουμπούλα στην περιοχή του Φωστήρα, ο Ροβίθης κάνει την προβολή και προλαβαίνει τον Φυλακτό για να ισοφαρίσει!

90+3 Λήξη στις Αρχάνες, 1-1 ανάμεσα σε Γιούχτα και Φωστήρα.

Οι συνθέσεις:

Γιούχτας (Ν. Σουργιάς): Κόλλιας, Γελαδάρης, Τουγλής (64’ Κορνηλάκης), Ρουσσάκης, Γιαλούσης, Κοντογιάννης (71’ Πλουσής), Αργκιλέσι (88’ Δασκαλάκης), Νύκταρης (71’ Λίτσκας), Δωματάς (88’ Κόκκινος), Αζίζι, Ροβίθης

Φωστήρας (Μ. Σεροπιάν): Φυλακτός, Παρασκευόπουλος (86’ Μανωλάς), Νταούλιας, Πεχλιβανίδης, Λώλος, Κασνέτσι, Πινιώτης(71’ Σταμάτης), Φέκκας, Νικολόπουλος, Χριστόπουλος (91’ Ανδριόπουλος), Σταμούλης (86’ Ξενοπαναγός)