ΟΦΗ- ΑΕΚ: Του έγινε συνήθεια να χάνει εντός έδρας (0-3)

Σε ένα ματς όπου ο ο ΟΦΗ πλήρωσε για ακόμη μια φορά τα σοβαρά αμυντικά του λάθη εντός έδρας με την απουσία του Βούρου να είναι αισθητή η κρητική ομάδα ηττήθηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι μέσα στο σπίτι της από την ανώτερη ΑΕΚ που παρότι έπαιξε χωρίς κλασικό σέντερ φορ έδειξε την ποιότητα που έχει στο ρόστερ της και πήρε μια δίκαιη νίκη.

Ο ΟΦΗ απο την μεριά του που έκανε μετριότατη εμφάνιση για 70 τουλάχιστον λεπτά και ξύπνησε κάπως μετά από αυτό το χρονικό σημείο αλλά ήταν πλέον αργά καθώς το ματς είχε κριθεί με τον Νταμπράουσκας και αυτόν από την μεριά του να μην βρίσκεται σε καλή ημέρα και την επιλογή του Τοράρινσον σαν στόπερ να μην του βγαίνει.

Η εικόνα του ματς

Το παιχνίδι στα πρώτα 15 λεπτά δεν είχε καθόλου καλό ρυθμό με τον ΟΦΗ να έχει την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 18΄με την κεφαλιά του Ντίκο μετά τη σέντρα του Μπαλογιάννη να φεύγει άουτ.

Πέρασαν στη συνέχεια 9 λεπτά για να φτάσουμε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος με τον Μανδά να λέει όχι στο δυνατό σουτ του Γκατσίνοβιτς διαγώνια μέσα από την περιοχή και να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μετά το 30΄η ΑΕΚ πίεσε ασφυκτικά την άμυνα του ΟΦΗ και κυνήγησε το γκολ χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Τσούμπερ μέσα από την περιοχή να βρίσκει στο σώμα του Διαμαντή.

Η ΑΕΚ έκανε το 0-1 στο 43΄όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε έξυπνα πλασαριστά προς τον Άμραμπατ ένα φάουλ έξω από την περιοχή και ο τελευταίος με εξαιρετικό σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε και στον Πασαλίδη και άλλαξε πορεία έκανε το 0-1.

Παρά το 0-1 ο ΟΦΗ είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 44΄στο τετ α τετ του Μπάκιτς με τον Αθανασιάδη και στο διαγώνιο σουτ του Μπαλογιάννη που έδιωξε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πετυχαίνει γρήγορα το 0-2 σε μια φάση διαρκείας όπου ο Βίντα φαίνεται να κάνει φάουλ στον Τοράρινσον με το VAR να ελέγχει την φάση και να μετράει κανονικά το γκολ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και αφού άγγιξε το 0-3 στο 55΄με το σουτ του Πινέδα που πέρασε μόλις άουτ , κατάφερε να το σημειώσει στο 62΄σε μια φάση όπου πάλι οι παίκτες του ΟΦΗ διαμαρτυρήθηκαν για οφσσαϊντ του Τσούμπερ στη φάση που κινήθηκε με τον Γκατσίνοβιτς ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά τρύπα του Μάνταλου και με πλασέ έκανε το 0-3.

Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ αφού είχε καθαρίσει το ματς έδωσε χώρο στον ΟΦΗ που είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 73΄με το σουτ του Μεγιάδο μέσα από την περιοχή να φεύγει λίγο άουτ, και την φιλοξενούμενη ομάδα να αγγίζει το 0-4 στο τετ α τετ του Φαν Βέερτ με τον Μανδά με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να αποκρούει σωτήρια την μπάλα.

OΦΗ: Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μεγιάδο, Μπάκιτς (88΄Τσιλιανίδης), Τοράλ (67΄Μοσκέρα),. Λάρσον (88΄Μαρινάκης), Μπαλογιάννης (67΄Μπιφουμά), Ντίκο (74΄Γκρόνινγκ)

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Βίντα, Ρότα, Χατζισαφί, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (76΄Φράνσον), Μάνταλος (81΄Σιντιμπέ), Άμραμπατ (78΄Ελίανσον), Τσούμπε (81΄Φαν Βέερτ)