Χανιά- Καλαμάτα 2-0: Επιστροφή στις νίκες και διατήρηση της ελπίδας για την άνοδο

Τη νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε σήμερα, η ομάδα των Χανίων η οποία επιβλήθηκε της Καλαμάτας στα Περιβόλια για την 7η αγωνιστική των play-offs της Super League 2.

Τα Χανιά επέστρεψαν έτσι στις επιτυχίες και διατήρησαν “ζωντανές” τις ελπίδες τους για την επίτευξη του στόχου της ανόδου ειδικά αν η Athens Καλλιθέα ηττηθεί αύριο στη Νίκαια απο τον Ιωνικό στο άλλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής των Play Offs.

Η ομάδα του Γ. Ταουσιάνη ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, κυκλοφόρησε την μπάλα και έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο. Η ανωτερότητάς της  μετουσιώθηκε σε γκολ μόλις στο 19ο λεπτό με τη κεφαλιά του Λεμονή μετά από κόρνερ του Νίλι. Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου τα Χανιά δημιούργησαν κι άλλες ευκαιρίες, αλλά χωρίς να καταφέρουν να σημειώσουν δεύτερο γκολ.

Στο β’ ημίχρονο, η Καλαμάτα πίεσε ψάχνοντας για την ισοφάριση, αλλά τα Χανιά δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να γίνουν πολλές φορές απειλητικοί. Αντίθετα τα Χανιά στο 84′ σφράγισαν τη νίκη με το γκολ του Ελευθεριάδη μετά από  εντυπωσιακή προσπάθεια του Γιώργου Μανουσάκη.

Οι κυριότερες φάσεις του ματς

4′ Ο Κόλα μπαίνει μέσα στην αντίπαλη περιοχή και εκτελεί με το αριστερό, αλλά ο Κοβάλ μπλοκάρει σε δυο χρόνους
19′ Από το κόρνερ του Νίλι, ο Κόλα πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και ο Λεμονής με νέα κεφαλιά ανοίγει το σκορ παρά την προσπάθεια του Κοβάλ (1-0).
25′ Ο Νίλι πασάρει στον Μάναλη ο οποίος πιάνει το συρτό σουτ αλλά χωρίς δύναμη με τον Κοβάλ να μπλοκάρει.
44′ Ευθύβολο σουτ του Ντίας έξω από την περιοχή μπλοκάρει ο Κοβάλ.
48′ Σουτ του Κωνσταντινόπουλου σε ετοιμότητα ο Καλογεράκης, παραχωρεί κόρνερ
61′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Γρίβα, άουτ.
64′ Ο Τσέλιος στρώνει στον Νίλι ο οποίος σουτάρει από καλή θέση, αλλά άστοχα
69′ Σουτ του Μανουσάκη με πολλά φάλτσα καταλήγει άουτ
84′ Τρομερή ενέργεια του Μανουσάκη από τα αριστερά περνάει δυο αμυντικούς και δίνει έτοιμο γκολ στον Ελευθεριάδη ο οποίος από κοντά κάνει το 2-0.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Αγγελος Κολλιάκος (Αθηνών) – Γιώργος Χριστοδούλου (Ημαθίας)
4ος: Δημήτρης Μόσχου (Λασιθίου)

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Κατσούρρι (75′ Νίκολιτς), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Σιλά, Λεμονής, Ντίας, Τσέλιος (65′ Μανουσάκης), Νίλι (75′ Ελευθεριάδης), Μάναλης (75′ Βουό), Κόλα (53′ Μιούλερ)

Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Κoval, Τζανακάκης, Κωνσταντινόπουλος, Αrribas (83′ Κωστόπουλος), Στρούγγης, Καρασαλίδης, Canas (46′ Alves), Cataldi (74′ Lopez), Acosta (65′ Baralles), Πασάς, Γρίβας (74′ Τάτος)