Σπουδαία νίκη και “δήλωση” ανόδου από τα Χανιά!

Πολύ μεγάλη νίκη στην μάχη για την άνοδο για τα Χανιά – Βρίσκονται στην κορυφή σε ισοβαθμία με την Καλλιθέα

Τα Χανιά έκαναν ένα πολύ μεγάλο βήμα ανόδου επικρατώντας με σκορ 2-1 της Καλλιθέας και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με την σημερινή της αντίπαλο!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά από την αρχή, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, άντεξαν στην πίεση που δέχθηκαν μετά το 2-1 και πήραν το πολύτιμο αυτό τρίποντο!

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς άνηκε στα Χανιά που μόλις στο 2′ φάνηκαν απειλητικοί με τον Τσέλιο να κάνει το σουτ εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Κότσαρη σε δύσκολη επέμβαση!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Νίλι εκτέλεσε ένα φάουλ με τον Κόλα να παίρνει την κεφαλιά και τον Κότσαρη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

Στο πρώτο πεντάλεπτο τα Χανιά ήταν “καταιγιστικά” και είχαν δύο ακόμη τελικές με τις προσπάθειες των Τσέλιου και Μαζουλουξή να φεύγουν άουτ.

Τελικά με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου τα Χανιά δικαιώθηκαν και με κεφαλιά του Μάναλη πήραν το προβάδισμα!

Στην συνέχεια η Καλλιθέα ισορρόπησε το ματς, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού να βρουν για δεύτερη φορά δίχτυα με τον Κόλα με εύστοχο τελείωμα μετά από φανταστική πάσα του Νίλι!

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 59′ η Καλλιθέα ξαναμπήκε στο ματς με μία γκολάρα από τον Λουκίνα, ο οποίος με φοβερό ψαλιδάκι έπειτα από σέντρα του Ουές έκανε το 2-1 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς!

Μετά το 2-1 οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και για το 2-2 με τον Βασιλόγιαννη αλλά ο Κλέιμαν ήταν εκεί και απέκρουσε!

Στο 79′ ο Λεμονής έχασε μοναδική ευκαιρία με το πλασέ του να φεύγει λίγο έξω μετά από πάσα του Μάνου από πλεονεκτική θέση!

Δύο λεπτά μετά τα Χανιά είχαν ακόμη μία μεγάλη φάση με τον Μάνο να κλέβει και να παίζει για τον Μιούλερ, όμως τον πρόλαβε ο Ματίγια και έσωσε την ομάδα του από το 3-1!

Στο 85′ ο Ουές δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες για το υπόλοιπο του ματς.

Στα εναπομείναντα λεπτά τα Χανιά διαχειρίστηκαν το υπέρ τους σκορ και έφυγαν ως μεγάλοι νικητές από το γήπεδο!

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Κλέιμαν, Σιλά (75′ λ.τρ. Παναγιώτου), Ματάους, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίλι (67′ λ.τρ. Κατσούρρι), Τσέλιος , Ντίας (67′ Τσόρνομαζ), Λεμονής, Κόλα (57′ Μάνος), Μάναλης

Athens Kallithea (Αλέκος Βοσνιάδης): Κότσαρης, Ρομαό, Τσιβελεκίδης, Ουές, Καινούργιος, Μουστακόπουλος (46′ Λουκίνας), Ματίγια, Ντιμίτριους (46′ Σίλβα), Βασιλόγιαννης, Μουτίνιο (87′ Μανθάτης), Κυνηγόπουλος