Xανιά: Παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα νέα εντός έδρας ήττα από τον Παναργειακό (1-2)

Τα Χανιά αν και προηγήθηκαν στο σκορ, τελικά γνώρισαν την ήττα από τον Παναργειακό με σκορ 1-2 για την 4η αγωνιστική της Super League 2, μέσα στα Περιβόλια

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ξεκίνησε ιδανικά το ματς προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Λεμονή, αλλά πληρώνοντας και πάλι αμυντικά λάθη σε στατικές φάσεις γνώρισε την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Ο Παναργειακός ισοφάρισε στο 17′ και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 45′, με τα Χανιά να δημιουργούν πλήθος ευκαιριών αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Η ομάδα των Χανίων έχασε κλασικές ευκαιρίες, είχε δοκάρι, αλλά η τύχη της γύρισε την πλάτη με αποτέλεσμα έτσι να καταφέρει να πάρει αποτέλεσμα.

Οι κυριότερες φάσεις του ματς

7′ Όμορφη ομαδική προσπάθεια με τον Μάλτσι από τα αριστερά ο οποίος βγάζει παράλληλη σέντρα για τον Τσέλιο, αυτός στρώνει στον Λεμονή ο οποίος με δεξιό σουτ στέλνει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0.
15′ Από κάθετη πάσα του Λεμονή ο Κόλα βρίσκεται σε θέση βολής, κάνει το γυριστό αλλά στην αγκαλιά του Καραργύρη.
17’ Συρτό φάουλ του Λύγκα από πλάγια θέση, η μπάλα περνάει από όλους η μπάλα ακουμπάει σε πόδι παίκτη των Χανίων, αλλάζει πορεία και καταλήγει στην αριστερή γωνία του Σαφαρίκα για το 1-1
20’ Δυνατό και με πολλά φάλτσα σουτ του Κόλα, ο Καραργύρης με τα ακροδάχτυλα παραχωρεί κόρνερ
25’ Σέντρα Τσιώλη από τα αριστερά, κεφαλιά Ντιαλλό άουτ
26’ Από βαθιά μπαλιά ο Μάλτσι βρίσκεται σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του καταλήγει άουτ.
34’ Φάουλ του Αρτουντουάνγκα στο πίσω δοκάρι ο Μπάτζιος πλασάρει πάνω στον Καραργύρη.
39’ Συρτή σέντρα Κόλα από τα αριστερά, ο Τσέλιος βρίσκει τον Λεμονή και αυτός βγάζει τον Μάλτσι απέναντι από τον Καραργύρη αλλά ο τερματοφύλακας του Παναργειακού με σπουδαία επέμβαση παραχωρεί κόρνερ
40’ Από το κόρνερ ο Στεπίνσκι πιάνει τη κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια από κοντά δεν μπορούν να σκοράρουν οι Μπάτζιος και Μάλτσι
45′ Από φάουλ του Ροκάι ο Σουντουρά πιάνει αδύναμη κεφαλιά, Προβυδάκης και Σαφαρίκας δεν συνεννοούνται και ο Καρυπίδης με προβολή κάνει το 1-2
45+’ Πολύ κοντά στο 2-2 τα Χανιά με τον Μάλτσι να κάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ

60′ Εκτέλεση κόρνερ από Ντιαλό, ο Σαφαρίκας δεν καθαρίζει τη φάση, ο Τσιώλης πιάνει το σουτ αλλά η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται
63′ Σέντρα Προβιδάκη, κεφαλιά από την μικρή περιοχή του Μάλτσι, άουτ
72′ Από κόρνερ του Προβιδάκη ο Μπάτζιος δεν μπορεί να νικήσει τον Καραργύρη και νέο κόρνερ
73′ Από το κόρνερ, ο Γκοράνοφ από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα καθώς πλασάρει παράλληλα στην εστία
76′ Ο Μάλτσι, με εξουδετερωμένο τον Καραργύρη, βρίσκει τον Μανουσάκη σε θέση βολής αλλά ο τελευταίος δεν μπορεί να βρει εστία, χάνοντας ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για τα Χανιά.
86′ Φάουλ Κόλα γυριστή κεφαλιά Λεμονή ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια
87′ Ο Κωστίκα σε θέση βολής από τα δεξιά το πρώτο πλασέ σταματάει σε αμυντικό, το δεύτερο φεύγει άουτ

Διαιτητής: Ασβεστόπουλος (Κιλκίς)
Βοηθοί: Μαυρουδής – Βισκαδούρος (Ηρακλείου)
4ος: Αργυρός (Πέλλας)

Χανιά (Δημήτρης Σπανός): Σαφαρίκας, Αρτουντουάνγκα, Γκοράνοφ, Στεπίνσκι (59’Ρότα), Μπάτζιος, Προβυδάκης (80′ Πινακάς), Κυριακίδης (59′ Λιάτσος), Λεμονής, Τσέλιος (73′ Μανουσάκης), Μάλτσι, Κόλα
Παναργειακός (Γιώργος Βαζάκας): Καραργύρης, Σάαντο, Ροκάι, Τσιώλης, Τσάνι, Καρυπίδης (77′ Κωστίκα), Σουντουρά (63′ Τσιράκης), Καμγκά, Ντιαλλό (77′ Χατζηδημητρίου), Λύγκας (77′ Μιλτιάδης), Λαουκζέμις (53′ Καμπράν)